Jazzové okénko Jana Schneidera: Line for Lyons, No Time For Hello a Pharaonic Dance

Jan Schneider pokračuje ve svém nedělním průvodci jazzovou hudbou. Dnes na čtenáře čekají tři skladby v hlavní roli trumpeta a – nečekaně – i orientální břišní tanec v jazzovém provedení.

Kdo jednou propadne bezklavírnímu, průzračnému cool jazzu Gerry Mulligana a jeho kámošů, tomu už není pomoci. Hrát rychle a nahlas, to umí leckdo, tam se totiž leccos ztratí, spadne v tom fofru nepozorovaně pod stůl – ale hrát pomalu a potichu, panečku, tam je slyšet každý šramot! Poslechněte tu křehkou nádheru, jak Gerry hraje s trumpetistou Chet Bakerem Line for Lyons, a asi se mi přestanete divit. Ta skladba je snad návyková, nebo co.

Teď něco divočejšího: britský trumpeťák Harry Beckett tvrdí, že No Time For Hello.  Začátek je zdánlivě toporný, ale má své místo v kompozici. Vyplatí se vyčkat trumpety! Ta nasadí ve fantastickém stylu, člověk si říká, zda Beckett nevystřílel všechen prach hned na začátku? A to bubnování (Nigel Morris), to opravdu není žádné „fusion“, to je pěkná divočina, a má šťávu! Další zajímavost, basista Darry Runswick přejde po začátku z baskytary na kontrabas, a ke konci se k baskytaře zase vrátí, což je v jedné skladbě neobvyklé, ale funguje to!

A teď naprostá klasika – ale orientální! Pharaonic Dance … maně jsem si vzpomněl na Václava Havla, když po návratu z toho dlouhého kriminálu prohlížel v jednom ateliéru nové obrazy, tak zadumaně utrousil, že za jeho nepřítomnosti Olga sice koupila pěkné obrazy, ale bohužel, neznala klíč, podle něhož Václav svou sbírku pořizoval: na každém obraze musí být žena! Cítím, že jazzová okénka tíhnou k témuž, protože jinak by stála za pendrek. Prostě jazzové belly dance, to je přímo rajská vůně! V New Yorku narozený klarinetista Αυγουστινος Βαλής, neboli po americku Gus Vali, hrál arabskou břišnětaneční hudbu. To je ta sexy multikulti (neplést s –ismem). Žádné antikoncepční monokulti kožené padací kalhoty a jódlování: toho bohdá v jazzovém okénku nebude.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.