Donald Trump si tvoří svůj globální klub populistů

Bez Trumpovy pomoci by Benjamin Netanjahu ve volbách znovu nevyhrál. I skupina G7 bude letos vypadat o dost jinak.

Edward Luce na stránkách Financial Times tvrdí, že kdyby nebylo pomoci od Trumpa, Benjamin Netanjahu by v Izraeli znovu nezvítězil.

O Trumpovi se moc často nepíše, že ví, jak pomoci příteli. Málokdy to ale bylo tak patrné, jak moc se snaží pomoci vůdci jiné země, aby byl znovu zvolen. A zrovna v případě „přítele Netanjahua“ to byla ona rozhodující kapka dělící prohru od vítězství.

Trump si pospíšil, aby uznal, že Golany patří Izraeli, a ještě si přisadil tím, že íránské revoluční gardy zařadil k teroristickým organizacím.

Dříve platívalo, tvrdí Luce, že stranická politika končila u břehů oceánu – demokraté by nekritizovali republikánského prezidenta, když je v zahraničí, a obráceně. A také, že není vhodné se vměšovat do dění ve spojeneckých zemích.

Porušeno to bylo, nejen Trumpem, přiznává Luce. Netanjahu také říkal svým voličům: přinesli jste nám vítězství, nepředstavitelné. Taky to mohl rovnou říci Bílému domu.

Jenže zde není jen Izrael. Nevěnuje se dost pozornosti tomu, jak Trump „sune“ demokratický svět svým vlastním směrem. Na začátku to vypadalo, že z G7 bude G6 + 1, tak izolovaný Trump byl. Všichni si pamatují na fotku, kdy Trump sedí a okolo něj stojí a naklánějí se lídři dalších zemí, v čele s Angelou Merkelovou.

A najednou je vše jinak. Jenže kdo tam bude na schůzce G7 v srpnu? Mayová těžko, myslí si Luce. V té době už tam bude buď Boris Johnson, nebo Jeremy Corbyn. Z přeživších je tu Merkelová, která už je v pozici chromé kachny. Taky kanadský premiér Justin Trudeau, který je oslaben korupčním skandálem. Šinzó Abe se začíná Trumpovi podobat, a dokonce ho navrhl na Nobelovu cenu za mír. A Itálie? Ta už je v Trumpově táboře. Trump má i další následovníky, znovu zvolen byl Viktor Orbán a v Brazílii vyhrála tamní verze Trumpa v Jairu Bolsonarovi.

Premiér Indie Naréndra Modi sdílí s Trumpem také mnohé znaky a je dosti pravděpodobné, že v indických volbách znovu uspěje.

Jenže síla příkladu, to je Benjamin Netanjahu. Každý, kdo bude chtít analyzovat vyhlídky Trumpa v roce 2020, by si měl důkladně tento příklad nastudovat. Netanjahu vyhrál, i když je obviněn z ledasčeho. To jsou dosti přesné paralely s Trumpem. Netanjahu teď v rámci hledání koalice hledá cesty, jak tato obvinění sprovodit ze světa. Izrael je velká lekce pro americké volby příští rok. Ne, demokracie nemusí umírat za tmy. Může to být i za plného světla.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.