Tálibán oznámil jarní ofenzívu navzdory mírovým rozhovorům

Oznámení padlo v kontextu přípravy dalšího kola mírových jednání mezi povstalci a USA v Kataru.

Přes probíhající mírové rozhovory oznámil v pátek afghánský Tálibán začátek jarní ofenzívy. Nová vojenská operace povstalců s názvem „Vítězství“ má za cíl zlikvidovat okupaci, očistit Afghánistán od invaze a korupce a také prosazení islámského systému v zemi. Tálibán dále uvedl, že i když byly velké části země očištěny od nepřátel, cizí jednotky stále na území země vykonávají svůj politický a vojenský vliv.

Páteční oznámení bylo především symbolické, protože povstalci útočí na afghánské jednotky i na jednotky NATO v zemi bez přestávky. Ovšem prohlášení padlo v kontextu pokračujících jednání o míru v Afghánistánu s USA. Další kolo jednání mezi Tálibánem a USA se právě připravuje a mělo by se konat v Kataru.

Tálibán ovládal mezi roky 1996–2001 a před americkou invazí asi tři čtvrtiny země. Po letech povstaleckého boje nyní Tálibán kontroluje asi polovinu území Afghánistánu, především venkovské oblasti. Spojené státy zde mají stále 14 tisíc vojáků a prezident Donald Trump zatím nedovedl naplnit svoje sliby o omezení jejich počtu. USA jsou v Afghánistánu celkem 17 let a jde o jejich nejdelší válku vůbec.

Tálibán také apeloval na svoje bojovníky, aby se vyhnuli zabití civilistů. Ovšem čísla OSN ukazují na to, že k zabíjení civilistů při útocích povstalců dlouhodobě dochází. V minulém roce dosáhlo jejich číslo rekordu, i když OSN zdůraznilo, že se nejednalo jen o oběti Tálibánu ale i o oběti amerického bombardování a afghánských vojenských sil.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.