Německá spolková síťová agentura nemá z Huawei obavy

Neexistují žádné důkazy proti čínské firmě a žádný poskytovatel technologií by neměl být vyloučen, zní z Německa.

Předseda německé spolkové síťové agentury nevidí důvod k vyloučení Huawei z budování sítě 5G, informuje Frankfurter Allgemeine.

Pozice spolkové agentury je jasná: žádný poskytoval by neměl být vyloučen, přestože USA v minulých měsících tlačily německou vládu k vyloučení Huawei z bezpečnostních důvodů.

Americká vláda tvrdí, že Čína využije infrastrukturu Huawei k provádění špionáže a sabotáží. Některé země se tlaku USA podvolily, např. Austrálie a Nový Zéland.

Předseda agentury tvrdí, že agentura nemá žádné konkrétní důkazy proti Huawei, a není známo, že by jiné německé úřady takové důkazy měly. Vyloučení Huawei by způsobilo značné problémy německý poskytovatelům síťového připojení, všichni totiž s Huawei pracují, nemluvě o tom, že právě tato čínská firma má v této oblasti velké množství patentů. Pokud by byla Huawei vyloučena, zpomalilo by to rozvoj digitálních sítí.

Agentura, aby vyšla vstříc obavám USA, navrhla nové směrnice týkající se bezpečnosti. Pokud je Huawei splní, může se účastnit budování sítě 5G. Zařízení musejí být prozkoušena a získat certifikát. Agentura bude obdobně postupovat i v případě jiných firem.

Čipy Huawei už brzy mohou být v iPhonech, v interview pro CNBC uvedl ředitel Huawei, že jsou otevřeni spolupráci s firmou Apple.

V minulosti firma Apple využívala čipy firem Intel a Qualcomm. Ale s Qualcommem má Apple řadu právních sporů a Intel má technologii 5G dát na trh až v roce 2020. Takže, jestli chce Apple ještě v tomto roce představit iPhone, který se může napojit na 5G, pak se nabídka Huawei moc hodí.

Huawei je největším poskytovatelem vybavení pro digitální sítě. Na trhu chytrých telefonů se pohybuje od roku 2010 s vlastními cenově výhodnými modely. V minulých letech ale firma představila i dražší modely, kterými chce konkurovat firmě Samsung a Apple.

Ilustrační foto: Autor – Olaf Kosinski, CC, Wikicommons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.