V Rusku se mluví o změně ústavy a posílení role parlamentu

Předseda ruské Dumy naznačil, že by se parlament měl více podílet na formování a kontrole práce ruské vlády.

Předseda ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin blíže specifikoval svoje návrhy na změnu ruské ústavy. Volodin naznačuje, že by se Duma měla podílet na výběru kandidátů na ministry federální vlády. Zdroje novin Kommersant v Dumě pak zdůrazňují, že dnes platí, že vedení parlamentu může svoje mínění o konkrétním kandidátovi sdělit i nyní, ovšem neoficiálně, zvažuje se tedy formalizace těchto pravomocí. Oslovení ruští analytici si všimli, že v rámci tohoto volebního období Dumy žádný poslanec nepřešel pracovat do vlády.

V rozhovoru pro oficiální web parlamentu Volodin řekl, že by bylo „správné“, kdyby Duma dostala právo účastnit se konzultací o jmenování členů vlády. Vedle toho by parlament mohl dostat právo hodnotit práci jejích jednotlivých rezortů, obojí však vyžaduje změnu ústavy.

V současnosti členy vlády jmenuje prezident Ruské federace na návrh premiéra. Volodin je toho mínění, že změna by odpovídala rovnováze moci a prezident by tak měl po ruce alternativní pozici nebo mínění k jednotlivým kandidátům.

Premiér a předseda vládního Jednotného Ruska Dmitrij Medveděv ve stejný den řekl, že podle něj nejsou zásadní změny ústavy nutné. Řekl ovšem také, že společnost i politický systém se rozvíjejí, což „nastoluje otázky ohledně dostavby fungování různých institucí vládnutí“. Jakékoliv ústavní změny, dodal Medveděv, musejí projít expertním hodnocením, ale neměly by se nijak dotknout fundamentálních principů – a to včetně normy o prezidentské republice.

V Rusku se vede diskuze o změně ústavy země od podzimu 2018, kdy byla zveřejněna stať ústavního soudce Valerije Zorkina. Předseda Dumy Volodin na setkání s prezidentem Vladimirem Putinem v prosinci minulého roku řekl, že by se základní zákon země měl nově analyzovat. V lednu letošního roku už Volodin mluvil o konkrétních nedostatcích: systém brzd a protiváh mezi jednotlivými typy moci ve státě je nedostatečný. Předseda Dumy také naznačil, že by bylo smysluplné posílit roli zákonodárné moci, protože současný systém upřednostňuje moc výkonnou. Kreml zatím k těmto návrhům nemá konkrétní stanovisko. Prezident Putin v prosinci prohlásil, že změny ústavy by měly být otázkou široké celospolečenské diskuze.

Odborník na ústavní právo Michail Krasnov k tomu Kommersantu řekl, že v současnosti prezidentovi země nic nebrání, aby se vzdal svých prerogativ. Jmenování koaliční vlády z několika stran by podle Krasnova, který se podílel na psaní ústavy v roce 1993, nebylo proti ústavě. „Všechno závisí na postoji prezidenta, ale v Rusku to zatím ani jeden prezident nechtěl,“ tvrdí ústavní znalec.

Bývalý poslanec Dumy Boris Naděždin je toho mínění, že posílení role Dumy by mělo jít cestou, která by znamenala, že se vláda bude formovat po parlamentních volbách, ne po prezidentských. Přinejmenším by se mělo zrušit právo prezidenta rozpustit Dumu po třech odmítnutí prezidentova kandidáta na premiéra, míní.

Z Komunistické strany Ruska zaznělo, že Volodinovy snahy o posílení úlohy parlamentu jsou spojeny s rokem 2024 a možnou změnou na postu hlavy státu.

Zdroj Kommersantu z ruské vlády prohlásil, že Volodin se snaží velmi systematicky o posílení pravomocí Dumy. I dnes předseda Dumy může sdělit svoje mínění o kandidátovi na ministra, ale jde jen o jeho „osobní názor“. Volodin chce, aby se takový postup formalizoval v ústavě.

Zdroje ze Státní dumy zdůrazňují, že v současné době parlament dostane ministra, se kterým musí spolupracovat, a nemůže se na prezidenta obrátit s informací o jeho práci a práci jeho rezortu.

V době formování poslední vlády Dmitrije Medveděva v květnu 2018, tj. po prezidentských volbách, vznikly seznamy poslanců vhodných pro vládní pozice, například na místa náměstků ministra nebo šéfů federálních agentur. Nikdo však z parlamentu do vlády nepřešel.

Zdroje Kommersantu v Dumě ale nepovažují odmítnutí jmenovat poslance na vládní posty za důvod Volodinových návrhů. Volodinův poradce Dmitrij Badovskij věc komentoval s tím, že předseda parlamentu předkládá návrh změny ústavy jako pozvánku k další diskuzi o tomto tématu.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto:  duma.gov.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70975723

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.