Máte právo být už navždy zticha

Pepe Escobar píše o zatčení Juliana Assange. Je to pomsta americké vlády, která je ranou na solar plexus žurnalistiky.

11. duben 2019 vejde do historie, píše Escobar, jako den „západních hodnot“ a svobody projevu. Silný obraz je tvořen novinářem v poutech, vyvlečeného násilím z ambasády. V ruce svírá knihu Gora Vidala o historii amerického „bezpečnostního“ státu.

Je to brutální. Zakladatel WikiLeaks byl zatčen, protože to chtějí Američané. Britská vláda zatím tvrdí, že netlačila na Ekvádor, aby zrušil azyl pro Assange. A náhle USA ruší finanční problémy Ekvádoru, MMF uvolňuje půjčku ve výši 4,2 mld. dolarů, píše Escobar. Ekvádorští diplomaté „pozvali“ londýnskou metropolitní policii, aby zatkla jejich dlouhodobého hosta.

Assange není Američan, je Australan. WikiLeaks nejsou mediální organizace USA. Jestliže se USA dostanou k Assangeovi a zavřou ho, pak to bude legitimizovat jejich právo jít po komkoliv, kdykoliv, kdekoliv.

Říkejte tomu smrt novinařiny.

Případ amerického ministerstva spravedlnosti proti Assangeovi je prapodivný. Jde o zveřejnění tajných informací 90 000 souborů o Afghánistánu, 400 000 o Iráku a 250 000 diplomatických depeší z celého světa.

Assange je údajně vinen tím, že pomáhal Manningovi (Manningové) se k těmto dokumentům dostat. Prý ale také povzbuzoval Manninga, aby informací nasbíral víc. Prostě jde o kriminalizaci běžných novinářských postupů, tvrdí Escobar.

V tuto chvíli je Assange obviněn ze „spiknutí provést počítačové proniknutí“. Spočívá to v tom, že prý pomáhal Manningovi rozluštit heslo počítačů v Pentagonu.

Americká vláda se domnívá, že Manning hovořil s někým s přezdívkou „Ox“ a s nějakou novinářskou asociací. Ale není tu důkaz, tvrdí Escobar.

Jenže tohle těžko obstojí. Americká korporátní média běžně zveřejňují nelegální úniky tajných informací. Manning nabídl dokument původně například New York Times, které to odmítly. Pak se teprve dostal k WikiLeaks.

Obama šel proti zdrojům investigativních reportáží, Trump jde po vydavatelích. Zkrátka a dobře, píše Escobar, zatčení Assange je „nukleární možnost“, je to totální útok na první dodatek – ochranu svobodného tisku.

Hlavní obvinění amerického ministerstva spravedlnosti se tedy týkají toho, že Assange ukradl počítačové heslo. Jenže jde jen o vrchol laviny. Prozatím není zveřejňování zločin. Jenže kdyby byl Assange vydán, pak může být obviněn z dalších spiknutí, včetně porušení „špionážního zákona“.

A jak víme, tvrdí Escobar, americké ministerstvo spravedlnosti nemá problém si vymyslet zločin jakéhokoliv typu „jen tak“.

Assangeova advokátka uvedla, že jeho zatčení je tématem svobody projevu, protože jde o to, jak novináři mohou komunikovat se svými zdroji.

Je potřeba vnímat Assangeovo zatčení v kontextu s tím, že Chelsea Manningová je už měsíc na samotce ve vězení ve Virginii. Odmítá totiž udat Assange před porotou. Jistě se jí budou snažit zlomit jakýmikoliv prostředky.

Právní tým, který hájí Manningovou, k tomu říká: Obvinění Assange bylo potvrzeno už před rokem, když se Chelsea dostala před porotu a odmítla vypovídat.

Míč je na straně britských soudů. Assange si určitě pobude ve vězení kvůli tomu, že nedodržel podmínky kauce, zatímco bude probíhat jednání o jeho vydání do USA. Prý už americké ministerstvo spravedlnosti probíralo s Londýnem, který „správný soudce“ dá žádoucí výsledek.

Assange je vydavatel. On nenechal nic uniknout. New York TimesGuardian také zveřejnily to, co s čím přišel Manning. Kolaterální vražda, to by mělo být to hlavní téma, tedy válečné zločiny v Afghánistánu a Iráku.

Americký „deep state“ musí nenávidět Manninga a Assange, i když dvojí standardy New York Times projdou jen tak.

Pompeo, když byl ještě šéfem CIA, řekl jasně: „Je na čase říci, co je WikiLeaks: nestátní, nepřátelská tajná služba, které pomáhají země, jako je Rusko.“ Což je vyhlášení války a ukazuje to, jak nebezpečné WikiLeaks je, protože dělá investigativní žurnalistiku.

Trumpův tábor zatím nemá jasno. Assange je buď hrdina, který bojuje proti bažině „deep state“, nebo je to ubohá loutka Kremlu. A demokraté, domnívá se Escobar, budou chtít využít Assange jako nástroj proti Trumpovi.

EU bude nejspíš velice obezřetná, co se týká vydání Assange do „Trumpovy Ameriky“, protože deep state už si dá pozor, aby novináři na celém světě měli právo být navždy zticha.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.