USA, Kanada a EU vytvářejí „robustní alternativu“ čínskému Jednomu pásmu, jedné stezce

Nové spojenectví zdůrazňuje význam soukromých investic do rozvoje oproti těm státním. V USA je bude mít na starosti nová vládní „korporace“.

Spojené státy, Kanada a EU chtějí vytvořit „robustní“ alternativu čínskému projektu Jednoho pásma, jedné stezky, informoval článek South China Morning Post.

Do nové aliance Overseas Private Investment Corporation (OPIC) vstoupila americká vládní organizace zodpovědná za financování rozvoje a její kanadské a evropské protějšky na základně trilaterální dohody USA, Kanady a EU. Vznik iniciativy byl oznámen memorandem o porozumění. Všechny tři zakládající organizace se věnují propojování soukromých investorů s vládami v rozvojových zemích. V prohlášení se píše, že iniciativa je alternativou „neudržitelným modelům“ státních investic.

Dohoda je už druhá v řadě. OPIC podepsala podobné dohody před časem také s Japonskem a Austrálií na konci minulého roku.

Nové spojenectví s Kanadou a EU umožní taktickou i strategickou spolupráci mezi účastníky, řekl šéf OPICu David Bohigian. K tomuto kroku došlo potom, co čínský projekt Jednoho pásma, jedné stezky pokračuje přitahováním dalších zemí – naposledy Itálií (člen G7 a EU).

Čínský projekt Jednoho pásma, jedné stezky pokračuje už šestým rokem a je považován za „vizitku“ zahraniční politiky současného čínského lídra Si Ťin-pchinga. Projekt čelí kritice například za „zadlužování“ zemí, které se projektu účastní. Čínská strana obvinění z „dluhové diplomacie“ odmítá.

Americká vláda má vůči projektu tvrdší postoje a snaží se své spojence ve světě od připojení se k Jednomu pásmu, jedné stezce odrazovat. Naposledy varoval ministr zahraničí USA Panamu před půjčkami z čínského projektu.

Očekává se, že v novém rozpočtovém cyklu USA posílí financování a pravomoci nové agentury OPIC. Z dnešních asi 29 miliard dolarů by její financování mělo stoupnout až k 60 miliardám dolarů. Dalším krokem bude přejmenování celé agentury, kam přejde část zaměstnanců z Agentury pro mezinárodní rozvoj USA. Nově se OPIC bude po těchto změnách jmenovat Mezinárodní rozvojová finanční korporace USA.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.