V CDU se vede boj o průmyslovou politiku a o budoucnost strany bez Merkelové

Spojenec kancléřky Peter Altmaier čelí problémům ve straně kvůli nové průmyslové politice. Jde o součást vnitrostranické bitvy o budoucnost CDU.

V rámci německé CDU probíhá znovu po kratším příměří boj o podobu a vedení strany po odchodu Angely Merkelové, píše Reuters.

Spor se vede symptomaticky o průmyslovou politiku, kterou navrhuje ministr ekonomiky Peter Altmaier. Ve hře je jednak podoba strany, jednak osud nástupkyně současné kancléřky na postu předsedkyně strany Annegret Kramp-Karrenbauerové. Konkrétně se vedou spory mezi dvěma přístupy k průmyslové politice Německa. Altmaier představuje více intervencionistický přístup, zatímco proti němu se staví skupina, která zdůrazňuje ordoliberální přístup k problematice. Ten se snaží o posílení právního rámce jako garanta soutěže.

Altmaier musel odmítnout, že by byl jeho úřad v ohrožení a že by ho měl získat Friedrich Merz, který v prosinci jen těsně prohrál s Kramp-Karrenbauerovou post lídra strany. Altmaier si proti sobě postavil protržní základnu CDU tím, že navrhl více ochrannou průmyslovou politiku, která počítala s větší rolí státu. Současná stranická šéfka je v ekonomické politice středová a pragmatická, i když jinak je sociálně konzervativní. Jenže skupina kolem Merze, který prohrál volby o vedení strany jen o 35 hlasů, je dost silná. Navíc se těší podpoře stranických konzervativců kolem bývalého ministra financí Wolfganga Schäubla.

I když i vedení CDU odmítlo jako nesmysl, že by Altmaier měl z ministerské pozice odejít, zůstává Altmaier na ministerstvu se svým průmyslovým plánem dost izolovaný. Ze strany také zaznělo, že Altmaier je nadále blízkým spojencem kancléřky, což znamená, že jeho pozice ve vládě je pevná.

Nová předsedkyně strany známá pod zkratkou AKK se snaží o posílení pravicové politiky CDU, což ovšem není bez rizika pro současnou spolkovou vládu. Pravicový obrat CDU by mohl odradit sociální demokracii, jejího koaličního partnera, a pohnout ji k odchodu z vlády.

O nové německé průmyslové politice jsme informovali detailně zde.

Ilustrační fotka: Autor – Olaf Kosinski, CC, Wikipedia

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.