USA a Japonsko se dohodly na urychlení rozhovorů o obchodní dohodě

Zásadní spor mezi oběma stranami jednání se ale očekává v případě automobilů.

USA a Japonsko se poté, co vykrystalizovalo několik málo témat, dohodly, že urychlí jednání o nové obchodní dohodě.

Prozatím to vypadá, že USA se soustřeďují spíše na zemědělství, než na témata jako jsou ceny léků či měnová manipulace. USA se opět snaží dosáhnout dohody, která povede ke snížení obchodního deficitu, kdežto Japonsko dává najevo, že „jednostrannou“ dohodu odmítá a že nemíní jen tak snížit cla na zemědělské produkty a nic za to nedostat.

Jednání o dohodě předcházelo Trumpovo vyhrožování, že zavede cla na automobily. Podobně jako EU se i Japonsko snaží omezit jednání na zboží, USA však mají širší záběr.

Donald Trump se hned na počátku svého prezidentování stáhnul z Transpacifické dohody, která zahrnovala i Japonsko. Tím vzrostl tlak na bilaterální dohodu s Japonskem. USA se snaží do dohody vložit i témata související s digitální ekonomikou.

Zásadní spor se očekává u automobilů. Japonsko požaduje nižší cla na vývoz komponentů, což je v rozporu s Trumpovými představami o zvýšení výroby v USA. Japonsko možná nabídne větší investice do výroby v USA, ale těžko se bude smiřovat s „dobrovolným omezením exportu“.

Očekává se, že mezi oběma prezidenty dojde v nejbližší době k řadě setkání, již v týdnu po Velikonocích navštíví japonský premiér Šinzó Abe Washington.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.