V indických volbách dostal roli i filmový Bollywood

Premiér Modi využívá v kampani za znovuzvolení měkké moci indického šoubyznysu.

Indický šoubyznys, označovaný často jako Bollywood, se výrazně podílí na volební kampani současného indického premiéra Narendry Modiho, všimla si Al Jazeera.

Na začátku tohoto roku uspořádal premiér audienci pro hvězdy indického šoubyznysu. Bollywood se otevřeně i v zákulisí podílí na volební kampani stávajícího premiéra země. Podle producenta Mahaveera Jaina, organizátora lednového setkání, vyzval Modi filmaře a hvězdy, aby ve svých filmech více mluvili o patriotismu, indických hodnotách a kultuře. „(Modi) chápe a uznává měkkou moc Bollywoodu a její dopad“, myslí si Jain.

V Indii je velká skupina mladých voličů do 35 let, 15 milionů z nich bude volit poprvé a postoje slavných herců je mohou ovlivnit. V roce 2014 se Modi stal premiérem s přehledem, ale tentokrát čelí problémům díky situaci na venkově a obavám, že v zemi budou chybět pracovní místa.

V poslední době se Modi soukromě sešel s několika bollywoodskými osobnostmi, většina z nich pak na svých sociálních sítích zveřejnila fotky ze setkání. Premiér tak podle Joyjeeta Pala z Univerzity v Michiganu výrazně využívá celebrit.

Podpora Bollywoodu současnému nacionalisticky zaměřenému premiérovi a jeho straně BJP je v kontrastu se zkušeností z USA. Americký šoubyznys spíše podporuje liberální levicové názory a demokraty.

Bollywood letos uvedl tři filmy, ve kterých je hlavní postavou premiér v podání slavných herců. K trhákům patřil film Uri – Surgical Strike, který vydělal více než 35 milionů dolarů. Premiér i další politici se ve svých proslovech na úspěšný film často odkazují. Film oslavuje premiéra a jeho poradce pro bezpečnost za zásah proti „teroristickým“ táborům v Kašmíru.

Vedle toho se do indických kin dostal také biografický film o Modiho předchůdci v úřadě premiéra, Manmohanu Singhovi, kterého líčí v negativním světle jako loutku klanu Ghandíů. Oba tyto filmy poznačil filmový kritik Rajeev Masand za propagandu.

Ovšem ne všichni v indických uměleckých kruzích Modiho podporují. Více než 800 divadelních herců vyzvalo veřejnost, aby premiéra nevolila.

O využití Bollywoodu se snaží také opoziční strana Indický národní kongres, i její lídr Rahul Ghandí se sešel s několika úspěšnými filmovými tvůrci. O schůzce se nic konkrétního neví.

Filmový vědec Sandeep Chatterjee sleduje poslední vývoj s obavami. Indická kinematografie má podle něj obrovský vliv – a především na mladé lidi.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.