Trump jde proti Kubě novými sankcemi

USA vidí v Kubě důvod, proč zůstává venezuelský prezident Maduro dál u moci. Zavádí další sankce.

Donald Trump zpřísnil sankční režim proti Kubě. Ukončil tím definitivně politiku, kterou sledoval Obama, informuje německá zpravodajská platforma ARD Tagesschau.

Poradce pro národní bezpečnost John Bolton na projevu v Miami před stovkami exilových Kubánců a venezuelských uprchlíků uvedl, že „trojice tyranů – Kuba, Venezuela a Nikaragua – se drolí. Nebude pro ně východiska.“

Občané prý zvítězí ve Venezuele a pak i na Kubě. Prezident Nicolas Maduro je ve Venezuele u moci jen díky komunistické vládě na Kubě. Proto Trumpova vláda zpřísňuje sankce proti Kubě.

Uvolnění, která zavedl Obama, se odstraní. Návštěvy amerických občanů na Kubě budou až na příbuzenské návštěvy zakázány. Omezí se i peněžní transfery.

Ministr zahraničí Mike Pompeo se připojil s vyhrožováním, že každý, kdo bude na Kubě obchodovat, se musí ujistit, zda tak nečiní na pozemcích, které byly ukradeny „zkrachovalým komunistickým experimentem“. To se může týkat hotelů, restauraci, ale i leteckých linek z Evropy. Američtí prezidenti prozatím nedali v platnost možnost žalob, především s ohledem na spojence v Kanadě a Evropě, ti totiž mají jiné vazby na Kubu než USA. Nyní ale tato možnost žaloby je – exiloví Kubánci mohou žalovat proti vyvlastnění svých domů a pozemků u amerických soudů.

Trump ovšem žádné ohledy na spojence nemá. Očekávají se desetitisíce žalob. EU a Kanada reagují ostře a vyhrožují žalobou u WTO. Federica Mogheriniová varovala před „spirálou žalob“. Více se dočtete zde.

Trump postupuje podobně jako v případě Íránu, tvrdé sankce mají zničit tři latinskoamerické země. Podobně jako u Íránu mají být Evropané donuceni se vzdát své „rušící“ uvolněné politiky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.