USA hlásí pokles v průmyslové výrobě

Stimul Trumpových daňových úlev se vyčerpává a výrobu ovlivnilo celkové zpomalení.

Výkon průmyslu v USA v březnu 2019 poklesl a tento trend pokračuje už druhý měsíc v řadě. Důvodem má být především to, že v USA je slabá výroba automobilů a dřevěných výrobků. Oba druhy průmyslové výroby v USA poklesly o 0,3 % místo očekávaného růstu o 0,1 %.

Celkový propad výroby je nyní prvním čtvrtletním propadem od třetí čtvrtiny roku 2017. Výroba automobilů a automobilových součástek se po únorovém růstu o 2,3 % v březnu propadla o 2,5 %.

Pokud se pokles ve výrobě automobilů do průmyslové výroby nezapočte, vzrostl v březnu letošního roku průmysl v USA o 0,2 %. Důvodem je růst v produkci kovů, počítačů a elektroniky.

Ovšem vyhlídky pro průmysl, který zahrnuje celkem 12 % amerického hospodářství, nejsou příliš dobré. Se snižováním stimulu kapitálu z minulého roku, který obnášel 1,5 bilionů dolarů daňových škrtů, se výroba zpomaluje. Nepomáhá mu ani probíhající obchodní válka mezi USA a Čínou, růst dolaru ani celkové zpomalení ve světové ekonomice.

Situace v průmyslové výrobě jde ruku v ruce se zpomalením růstu ekonomiky jako celku. Předpovědi růstu HDP se pohybují mezi 1,6 až 2,3 % ročně. V posledním čtvrtletí roku 2018 ekonomika rostla o mírných 2,2 %, ve třetím čtvrtletí 2018 činila 3,4 %.

Slabé výsledky v průmyslové výrobě jsou spojeny i s mírným propadem těžby nerostných surovin v USA.

Využití kapacit ve zpracovatelském sektoru, kterým se měří využití zdrojů firem, se také snížilo, nyní je 76,4 %. I celkové využití kapacit v průmyslovém sektoru je pod průměrem ve srovnání s lety 1972 až 2017.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.