Venezuela se snaží obejít americké sankce přes Rusko

Venezuela využívá kvůli americkým sankcím ruskou společnost Rosněfť k prodeji své ropy.

Agentura Reuters uvádí analýzu, která popisuje, jak venezuelský prezident Nicolas Maduro převádí peníze přes Rosněfť tak, aby se vyhnul americkým sankcím. Jejich účelem je zbavit ho moci.

Venezuela se stále více spoléhá na Rusko. USA utahují finanční smyčku kolem Madura, kterého označují za diktátora, uvádí Reuters.

Již před tím, než USA uvalily na státní ropnou firmu PDVSA sankce, měla Venezuela problémy s propadající se ropnou produkcí. Ropa tvoří 90 % exportu a hlavní část příjmů vlády. Maduro obvinil Trumpa, že proti Venezuele vede ekonomickou válku.

Maduro se zřejmě dohodl s Moskvou, aby obešel zákaz na platby v dolarech. PDVSA posílá své faktury za prodeje ropy Rosněfti. Ten pak platí PDVSA ihned, nečeká tedy 30–90 dní, jak je obvyklé.

Ke klientům PDVSA patří například indická firma Reliance Industries, která platí hotově. Proto byla požádána, aby se zapojila do schématu, v němž klíčovou roli hraje Rosněfť.

Rusko od roku 2006 půjčilo Venezuele skoro 16 mld. dolarů, což je spláceno v dodávkách ropy a také v podílech na ropných produktech. Rusko má tak vliv na produkci země.

Zdá se, že zvláštní dohoda s firmou Rosněfť, je součástí snahy Madurovy vlády dostat se k penězům, jako například prodej zlatých rezerv. USA jsou těmito pokusy frustrovány, ukazuje se totiž, že sankce nemají tak dramatický dopad na venezuelské finance, jak se očekávalo.

Není ovšem zcela jasné, kolik z exportu (asi 900 000 barelů za den) podléhá tomuto schématu, protože dohody se dělají případ od případu. Zdá se nicméně, že role firmy Rosněfť posiluje u Reliance, která patří k největším rafineriím světa.

Zástupce indické Reliance přiznal, že nakupují venezuelskou ropu před ruské a také čínské firmy.

Většina západních zemí, stejně jako USA, uznala za prezidenta Venezuely Juana Guaidóa. Rusko ovšem, a také Čína a Kuba stojí při Madurovi, brání ho v OSN a dodávají vojenskou pomoc, což rozčiluje USA, píší Reuters.

Rosněfť, který vede blízký spojenec Putina Igor Sečin, využívá krize a zabírá větší podíl průmyslu ve Venezuele. Odhadem má podíly v projektech za 2,11 mld. dolarů. Rosněfť nyní zachraňuje PDVSA, aby mohla dál fungovat, využívá své obrovské obchodní sítě, aby shromáždil platby pro Venezuelu.

Zdroj ovšem pro Reuters potvrdil, že ne všichni jsou nadšeni, protože Venezuela platí poplatek za dovoz benzínu, jelikož stav domácích rafinerií není dobrý. Málokdo se bojí prodávat benzín kvůli americkým sankcím. Rosněfť prodává naši venezuelskou ropu levně a prodává drahý benzín, stěžuje si zdroj pro Reuters.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.