Španělské volební kampani dominuje téma Katalánska

První předvolební debata sice také ukázala rozdílné ekonomické představy hlavních stran, ale točila se především kolem katalánské otázky.

První předvolební debatě ve Španělsku dominovala otázka Katalánska, i když na povrch vyšly i rozdíly v ekonomických programech stran. První velké debaty se zúčastnili představitelé čtyř hlavních politických stran, pozvání pro stranu Vox bylo staženo.

Premiér a předseda španělské sociální demokracie Pedro Sánchez se v katalánské otázce prezentoval jako kandidát tradicionalistů. Řekl: „Separatisté mají právo vědět, že nezávislost se neuskuteční. Vědí, že problémem Katalánska není nezávislost, ale soužití. Se socialistickou vládou nebude žádná nezávislost, nebude žádné referendum za nezávislost a ústava nebude porušována“.

Předseda opoziční Lidové strany Pablo Casado ale namítal, že Sánchez plánoval udělit separatistům milost. Tvrdil, že takový krok nemá v dějinách Španělska obdoby. „Je neuvěřitelné, že nejste ochoten říci, že neudělíte katalánským separatistům milost v případě, že je odsoudí Nejvyšší soud, řekněte to,“ vyzval Casado premiéra Sáncheze.

Lídr kandidátky strany Ciudados Albert Rivera šel podobnou cestou a žádal, aby si Sanchéz neklekal před těmi, kteří se snaží Španělsko zničit. „Chci premiéra, který podporuje Španělsko a nejde ruku v ruce s nacionalisty,“ řekl Rivera v diskuzi.

Předseda strany Podemos Pablo Iglesias zvolil v první debatě smířlivý tón a mluvil o usmiřování rozdílů ve společnosti a hledání společných zájmů. „Když někdo musí jít do nemocnice, nebo musí vzít do nemocnice svého příbuzného, nikdo se ho neptá, zda volil Lidovou stranu, zda je separatista, nebo volí socialisty,“ zdůraznil Iglesias.

Očekává se, že i když Sánchez podle hodnocení vyšel z první debaty silný, v té druhé (která se konala v úterý) se dostane pod palbu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.