USA chtějí zcela zabránit exportu íránské ropy

Washington se chystá na to, že už neobnoví výjimky na dovoz íránské ropy pro Čínu, Indii a řadu dalších zemí.

Indie, Čína, Japonsko a řada dalších zemí si bude muset obstarat jiného dodavatele ropy. USA se připravují, že zvýší tlak na Írán a zruší dočasné výjimky na dovoz ropy z Íránu pro uvedené země, informují Financial Times.

Tlak na Írán se navýšil i tím, že USA označily revoluční gardy za teroristickou organizaci. Je to bezprecedentní krok, protože vláda jiné země se tím vlastně označila za teroristickou. Snaha zcela vyřadit ze hry íránskou ropu přichází ve chvíli, kdy jdou ceny ropy vzhůru – aktuálně jsou kolem 73 dolarů za barel ropy Brent.

Trh je opět napjatý, jednak kvůli tomu, že OPEC drží snížení těžby spolu s Ruskem a rovněž situace ve Venezuele a Libyi nahrává vyšším cenám ropy. Po vyřazení Íránu tak ceny mohou dál jít nahoru.

Jenže USA prý vyjednávají se Saúdskou Arábií, aby vyrovnala výpadek daný Íránem. Koneckonců i výjimky pro země, jako jsou Indie či Japonsko, byly schváleny hlavně proto, aby ceny ropy nešly nahoru moc a nepoškodily americkou ekonomiku.

Je ovšem otázka, jestli to bude tak snadné, jak si USA představují. Saúdové už minulý rok na tlak Američanů těžbu navýšili a pak na tom prodělali, protože jiné země dostaly výjimky – a cena šla dolů. Saúdové jsou nyní opět zapojeni do snížení těžby i ve formátu OPEC+ (tedy včetně Ruska) a ze Spojených arabských emirátů zazněl hlas, že podobnou chybu už neudělají a budou reagovat jen tehdy, když bude na trhu skutečný nedostatek.

Poslední předpovědi vidí na trhu deficit až 500 000 barelů za den. Pro Trumpa se jedná o politicky citlivé téma, neboť levný benzín je součástí jeho ekonomické politiky.

Americká produkce se díky těžbě z břidlic zvýšila, ale i tak USA stále dováží asi třetinu své spotřeby, plus přes rafinerie jsou stále spojeny s vývojem na globálním trhu.

Očekává se, že USA těžko zabrání zcela vývozu íránské ropy, a to zejména v případě Číny, kdy by tento krok mohl značně zkomplikovat jednání, která jsou s Čínou vedena.

Další setkání ve formátu OPEC+ se očekává v červnu. Zásadní bude, jak se zachovají Saúdové. Aktuálně je patrné, že snížily svou produkci ještě víc, než by předjímaly škrty schválené v rámci OPEC+.

Írán bude americkými kroky silně poškozen, je možné, že se ekonomika dostane do vážné krize. Kroky USA jsou zároveň v rozporu s politikou EU. EU se snaží najít mechanismus, jak pokračovat v obchodě s Íránem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.