Jak změnit elitářskou kulturu Francie?

Uzavřením jedné prestižní školy se toho těžko mnoho změní, zní výtky k Macronově nápadu zatočit s elitářstvím zavřením École Nationale d’Administration.

Zavření jedné školy k tomu stačit nebude, píše Nicolas Colin pro Financial Times. O nápadu školu uzavřít jsme psali zde.

Dlouho očekávaný projev prezidenta Emmanuela Macrona byl odložen kvůli požáru pařížské katedrály Notre-Dame. Některá opatření, která měl avizovat v projevu, nicméně již obíhala prostorem, mezi nimi i zavření prestižní školy ENA, kterou sám Macron absolvoval.

ENA (Ecole Nationale d’Administration) měla dlouho problémy s napjatým rozpočtem a přesídlení školy z Paříže do Štrasburku se neukázalo být jako šťastné řešení. Navíc, přiznává autor, který sám škola ENA absolvoval, studenti se moc nezajímají o předměty, ale mnohem víc o finální známky, které určí do značné míry jejich budoucí kariéru. ENA se stala modelem pro konformitu, tak zní další výtka. Jenže dnes potřebujeme nové ideje, není možné používat jen staré vzorce.

Lidé, kteří školu absolvovali, si všichni myslí totéž – ale nejsou schopni reagovat a vnímat vzestup Číny či nástup digitální ekonomiky. Další kritika směřující k ENA je, že utvrzuje sociální status. Proto se zřejmě Macron odhodlal ke kroku zrušení ENA, domnívá se, že je potřeba mít „na vrcholu“ pestřejší složení.

Colin se ovšem domnívá, že tento argument moc přesvědčivý není. Pozice „u státu“ už v očích Francouzů tolik prestiže nedává. Stát se součástí elity jde i bez vládního postu, myslí si Colin. Dnešní mladé elity se moc nezajímají ani o kariéru úředníka, ani o ENA. Jdou často studovat do zahraničí, do USA či do Asie, nebo přímo nastoupí finanční kariéru, žijí v zahraničí, kde školu ENA nikdo nezná.

Navíc francouzský systém „vzdělávání elit“ není zas tak odlišný od jiných zemí, myslí si Colin. Čína má své mandaríny, Japonsko i Singapur mají podobné systémy.

Když se Francie odchýlí od svého modelu silného státu, který má přitahovat ty nejlepší talenty, pak pravděpodobným výsledkem bude jen ztráta identity, myslí si Colin. Dále se jen diskredituje politické rozhodování a klesne zájem pracovat ve státní správě.

Místo toho, aby se potlačila jedna instituce, je potřeba obrátit pozornost na to skutečně důležité, apeluje Colin. Jaký bude další ekonomický vývoj? Jaká bude role státu? A jak nalákáme ty nejlepší lidi, aby se na tomto procesu podíleli?

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.