Porošenko bude kandidovat v ukrajinských parlamentních volbách

Šéf parlamentní frakce strany Blok Petra Porošenka potvrdil, že prezident chce kandidovat do Rady. Strana hledá nové tváře, zatímco někteří z ní už odcházejí.

Prezident Petro Porošenko oznámil, že chce kandidovat v podzimních parlamentních volbách za stranu Blok Petra Porošenka Solidarita.

Ukrajinským médiím to oznámil předseda současné parlamentní frakce strany Artur Gerasimov. Ten také potvrdil, že kandidátské seznamy pro volby se budou formovat prostřednictvím primárek. Podle Gerasimova se primárky budou týkat všech, kdo budou chtít za stranu do parlamentu kandidovat. Ti, kteří jejich sítem neprojdou, se s možností být členy poslaneckého týmu strany musejí rozloučit.

Z prezidentské administrativy zaznělo, že do kandidátských seznamů není možné brát kdekoho, protože „cena pro zemi je příliš vysoká“. Porošenko chce ve straně nové tváře.

Gerasimov také potvrdil, že strana Blok Petra Porošenka chystá sjezd hned po inauguraci nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

V rozsáhlejším článku věnovaném reformě Bloku Petra Porošenka Novoje Vremja uvedlo ještě další informace. Podle vlastních slov chystá současný premiér Volodymyr Grojsman z Bloku PP vlastní politický projekt, se kterým chce jít do podzimních parlamentních voleb. Kromě toho frakce očekává, že se někteří její poslanci nyní přikloní k nově zvolenému prezidentovi.

Sociolog Viktor Neboženko situaci strany komentoval následovně: prezidentské volby se pro Blok PP opakovat nebudou a nastane jiný problém, jak překročit hranici 4 %. Sociolog očekává, že se současné vládnoucí politické síly – vedle Bloku PP i Lidová fronta bývalého premiéra Arsenije Jaceňuka, ministra vnitra Arsena Avakova nebo předsedy rady obrany státu Oleksandra Turčinova – budou snažit bojovat za svoje voliče, ne za voliče Zelenského. V případě Porošenka to bude sázka na elektorát západní Ukrajiny. Porošenkovo postavení Neboženko zhodnotil následovně: „Porošenko není člověk, který si uvědomuje svoje chyby a umí z nich vyvodit důsledky.“ Důležitou roli pro přežití v parlamentních volbách budou podle sociologa hrát „ohromné peníze“, které Porošenko má.

Ilustrační foto: Autor – Адміністрація Президента України, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78181967

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.