Soud snížil trest pro brazilského exprezidenta

Soud vyšší instance rozhodl o snížení trestu z 12 na 10 let a osm měsíců. Další odvolání rozhodne o změkčení jeho vězeňského pobytu.

Soud vyšší instance v Brazílii (druhý za nejvyšším soudem) snížil bývalému prezidentu země Luizovi Inacio Lula da Silvovi trest z 12 let na 10 let a osm měsíců. K tomu vyměřil Lulovi ještě peněžní pokutu. Rozhodnutí padlo v úterý 23. dubna jako výsledek odvolání Lulových právníků, kteří požadovali buď anulování rozsudku za korupci, nebo snížení vyměřeného trestu.

Bývalý prezident Brazílie Lula je už rok ve vězení za korupci a praní špinavých peněz, měl také přijmout úplatek v podobě bytu na pobřeží od stavební společnosti. Lula ale po celou dobu odmítá, že by se činů, za které byl odsouzen, dopustil.

Od září by Lula mohl získat právo trávit dny na svobodě a do vězení se vracet jenom na noc. Takové privilegium ale závisí na tom, jak rozhodne soud v dalším odvolání. Rozhodnutí apelačního soudu má padnout bez ohledu na nejnovější verdikt o snížení trestu.

Ilustrační foto: Autor – Mídia Ninja – https://www.flickr.com/photos/midianinja/35952579654/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67672611

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.