Čína slibuje zkvalitnit projekty Jednoho pásma a jedné stezky

Peking tak reaguje na kritiku a kontroverze kolem iniciativy ohledně dluhové pasti a neudržitelnosti pro chudé země.

Ministr financí Čínské lidové republiky Liu Kun ve čtvrtek řekl, že Čína se bude snažit o to, aby byla její iniciativa Jedno pásmo, jedna stezka (dále JPJS) udržitelná a zabránila případným dluhovým rizikům. Země se tak snaží vyrovnat s kritikou, která například tvrdila, že JPJS bude znamenat pro některé země velkou zátěž.

Projekt, který je vlajkovou lodí politiky současného prezidenta Si Ťin-pchinga, se stal prostorem pro kontroverze. Některé země zainteresované v projektu si stěžovaly na vysoké náklady na projekt, i když Čína opakovaně zdůraznila, že jejím cílem není nikoho dostat do dluhové pasti.

Západní země vidí iniciativu, která se zaměřuje na obnovu a budování infrastruktury a propojenosti, jako způsob, kterým Čína posiluje svůj vliv a chudé země vrhá do neudržitelného zadlužení.

Ministr Liu sdělil na fóru u příležitosti dalšího summitu JSPS v Číně, že země vytvoří analytický rámec pro dluhovou udržitelnost projektu, aby „předešla a vyřešila rizika dluhů“. Rámec bude sloužit institucím i zemím k tomu, aby posílily možnosti uřízení dluhu.

Většina projektů JPJS se úspěšně vyvíjí. Jsou zde ale výjimky v některých případech u zemí, kde došlo ke změně vlády. To je příklad Malajsie nebo Malediv. Z finančních důvodů byly pak zastaveny projekty v Pákistánu a v Sieře Leoně. Čína se v posledních měsících snaží odrazit kritiky ohledně dluhové pasti jako důsledku účasti v JPJS pro chudé země.

Guvernér čínské centrální banky také ve čtvrtek potvrdil, že financování projektů v rámci iniciativy bude probíhat v místních měnách, aby se vyhnulo rizikům spojeným se směnným kurzem. Vedle toho také zdůraznil, že Čína se bude řídit tržními principy, spoléhat se na obchodní fondy a také že zlepší transparentnost projektů v rámci JPJS.

V rámci dalšího fóra summitu padla také slova o tom, že se Čína bude v rámci celé iniciativy snažit brát větší ohledy na ochranu přírody i na celkovou kvalitu projektů ve vztahu k místním podmínkám.

Další summit věnovaný čínské iniciativě očekává příjezd světových politiků. Nebude chybět Vladimir Putin, pákistánský předseda vlády Imran Khan nebo předseda italské vlády Guiseppe Conte.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.