První summit mezi Kimem a Putinem vede Severní Koreu z izolace

Rusko také vyslalo USA signál, že nejsou jedinou velmocí, která je zainteresovaná na jaderném odzbrojení Korejského poloostrova.

Ruský prezident pozval severokorejského Kima Čong-una, aby ukázal, že USA nejsou jedinou velmocí, která povede jednání se Severní Koreou ohledně jejího jaderného programu.

Setkání ve Vladivostoku se uskutečnilo dva měsíce poté, co summit Trump-Kim ve Vietnamu skončil neúspěchem.

První setkání se uskutečnilo v malém formátu, trvalo 50 minut. Vladimir Putin následně uvedl, že s Kimem jednali o situaci na Korejském poloostrově a že hovořili o tom, co je možné udělat pro zlepšení situace.

Kim dorazil do Vladivostoku ve svém opancéřovaném vlaku a uvedl, že situace na Korejském poloostrově je téma, na kterém záleží celému světu. Dále řekl, že chtěl prodiskutovat témata týkající se strategické stability a „rozvíjet naše tradiční vztahy k uspokojení požadavků nového století“.

Druhé kolo jednání už bylo bez prohlášení.

Slavnostní večeře byla spojena s uměleckým programem ruských umělců.

Rozhovory mezi USA a Severní Koreou jsou zatím na mrtvém bodě. Summit ve Vladivostoku tedy mohl Pchjongjangu umožnit hledat podporu v Rusku, včetně úlevy od sankcí. Kreml mohl ukázat, že je globálním diplomatickým aktérem, i když se USA a Západ celkově snaží ho izolovat.

Rusko již dalo najevo, že bude chtít návrat k dlouhodobému „formátu šesti“ ohledně jaderného programu Severní Koreji. Tento formát byl poněkud upozaděn diplomatickým úsilím amerického prezidenta.

Moskva je ovšem nadále zavázána k dodržování mezinárodních sankcí vůči Severní Koreji, takže summit těžko mohl přinést něco jasně hmatatelného.

Putin je známý tím, že na sebe nechává čekat, ale tentokrát byl na místě setkání už půl hodiny dříve, píše Reuters.

Putin a Kim se osobně setkali poprvé.

Putin se naposledy setkal s otcem Kima v roce 2002. Kim Čong-il se setkal i s Dmitrijem Medveděvem, který byl v roce 2011 ruským prezidentem.

Ilustrační foto: Autor – www.kremlin.ru

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.