Summit Kim-Putin nebyl přelomový

Multilaterální rámec, který by garantoval bezpečnost Severní Koreje, je hlavním nápadem summitu ve Vladivostoku.

Moc konkrétního dohodnuto nebylo, píše Andrew Salmon pro Asia Times, tedy alespoň ne zveřejněno. Jediným přínosem se zdá být Putinův návrh na multilaterální rámec k zajištění bezpečnosti Severní Koreje.

Kim Čong-un chtěl rozšířit svou škálu kontaktů, Putin chce ukázat, že Rusko bude mít v regionu silnější hlas. A znovu bude znít v pátek, kdy se Putin zúčastní fóra k Pásu a stezce v Pekingu.

Rusko nemá velký manévrovací prostor, protože se musí držet rezolucí OSN, které pro Severní Koreu znamenají sankce. Rusko i Čína se přiklánějí k uvolnění sankcí, ale bez souhlasu USA budou sankce trvat.

S Putinovým poradcem se ovšem sešel i jihokorejský prezident Mun Če-in.

Vladimir Putin uvedl, že jedinou možností jak vyřešit korejské problémy je mírové a diplomatické řešení. Použil korejské přísloví, které zhruba říká, že společná síla může pohnout horami.

Putin dále na tiskové konferenci uvedl, že bude o výsledcích hovořit i s americkou administrativou, protože v určitých aspektech se zájmy Ruska a USA kryjí. Také bude informovat čínského prezidenta. Zdůraznil, že se co týká jaderného odzbrojení, pak se Severní Korea snaží o garance své bezpečnosti a zajištění své suverenity. Toto zajištění bezpečnosti by zahrnovalo nový multilaterální rámec.

Není jasné, co bylo řečeno za zavřenými dveřmi, i když nic neukazuje na zásadní průlom ve vztazích, či úlevu od sankcí.

Očekávalo se, že se bude probírat role pracovníků ze Severní Koreje, kteří pracují v Rusku, může jich být až 30 000. Pokud by platily sankce, měli by se vrátit domů do prosince. Nehovořilo se ani o dopravních spojeních přes hranici obou zemí.

Selhání summitu v Hanoji se neočekávalo, naopak summit ve Vladivostoku dostál očekáváním. Putin podpořil Severní Koreu, ale nemohl slíbit nic ke zmírnění sankcí. Takže jediná zajímavá věc, píší Asia Times, je právě ten multilaterální rámec.

Putin chtěl být viděn jako někdo, kdo má své slovo ohledně Koreje a mezinárodních témat, Kim zase chtěl dát do USA vzkaz, že Rusko a Čína jednají se Severní Koreou krůček za krůčkem.

Tyto tři země (plus Jižní Korea) preferují postupný proces jaderného odzbrojení, kdy by se postupně uvolňovaly sankce.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor – www.kremlin.ru

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.