OSN: Vládní jednotky v Afghánistánu zabily více civilistů než povstalci

Nová zpráva OSN tvrdí, že za poslední tři měsíce padá větší odpovědnost za zabité civilisty na vládní a koaliční vojáky.

Podle nové zprávy Organizace spojených národů  zemřelo v Afghánistánu v prvních třech měsících roku 2019 více civilistů rukou vládních a mezinárodních jednotek než povstalců a Tálibánu. Je to poprvé za poslední roky, kdy vládní vojsko spolu s mezinárodními jednotkami nesou vyšší odpovědnost za civilní oběti.

Ukazuje to na narůstající problém pokračující brutální války v Afghánistánu: civilisté nejsou ohroženi jenom útoky sebevrahů nebo útoky povstaleckých jednotek, ale i střety mezi povstalci a vládními či koaličními vojsky.

Mezi lednem a koncem března 2019 zemřelo podle OSN v důsledku bojů celkem 581 civilistů. Vládní a koaliční jednotky nesou zodpovědnost za zabití 305 osob z celkového počtu, z nich pak asi polovina připadá na letecké útoky, které provádí americké letectvo na základě požadavku afghánských sil.

Polovina z 305 mrtvých byly ženy a děti, uvedla dále zpráva. Prezident země Ašraf Ghaní už letos vyzval armádu, aby brala ohledy na civilisty a chránila při operacích jejich životy. Také Tálibán oficiálně nařídil svým bojovníkům vyhnout se zabíjení civilistů.

Kromě zprávy OSN byla zveřejněna i zpráva afghánské nezávislé Komise pro lidská práva, která přinesla poněkud jinou statistiku: mezi březnem 2018 a březnem 2019 bylo v Afghánistánu zabito nebo zraněno 11 212 lidí. Komise odhaduje, že za posledních deset let války (která trvá již 17 let) zemřelo 75 316 civilistů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.