Čínský prezident oznámil dohody za 64 mld. dolarů na fóru Jednoho pásu a stezky

Noviny Asia Times informují o klíčové události, fóru k čínskému projektu Jednoho pásu a stezky.

Během fóra Jeden pás, jedna stezka, byly podepsány dohody ve výši 64 mld. dolarů. Oznámil to čínský prezident v závěrečné řeči. Prezident Si Ťin-pching také přislíbil, že projekty se budou řídit tržními principy.

V úvodním projektu se čínský prezident vypořádával s kritikou Jednoho pásu jedné stezky. Slíbil, že projekty budou mít udržitelnou povahu, komerčně i finančně, a zlepší život lidí ze zapojených zemí. Čína prý také představí pravidla a standardy projektů.

Projekty se mají soustředit na odstranění chudoby, vytváření pracovních míst a zlepšování životního standardu. Na fóru bylo přítomno 37 světových lídrů a další zástupci ze 150 zemí. Prezident Si také uvedl, že podporuje kooperaci a společný přínos.

Projev čínského prezidenta byl vnímán jako odpověď na kritiku z USA. Projekt Jednoho pásu, jedné stezky byl zmíněn v roce 2013. Západní země ho kritizují za to, že vytváří dluhové pasti pro chudší asijské země.

Iniciativa Jeden pás, jedna stezka učinila velké pokroky za posledních šest let. Čína musí zajistit lepší udržitelnost projektů a spolupráce. Je potřeba, aby Čína respektovala místní kulturu a zvyky, stejně jako ekologickou ochranu a sociální odpovědnost.

Čína se snaží řešit problémy spojené s iniciativou, například spustila rámec pro dluhovou udržitelnost. Čínské finanční instituce prozatím poskytly asi 440 mld. na infrastrukturní projekty.

Prezident Si ve svém projevu řekl: „Čína je světová továrna i světový trh. Čína má největší a nejrychleji rostoucí střední třídu, jejíž potenciál pro spotřebu je obrovský. Abychom uspokojili materialistické a kulturní potřeby čínského lidu a poskytli spotřebitelům výběr a výhody, tak budeme snižovat cla a odstraňovat různé netarifní bariéry.“

Čínský prezident dále dodal: „Neženeme se za přebytkem obchodu a jsme ochotni dovážet konkurenceschopné a vysoce kvalitní zemědělské produkty, zboží i služby, podpoříme tím vyrovnaný obchod.“ Čínský prezident také slíbil lépe chránit duševní vlastnictví.

Čína stále jedná o obchodní dohodě s USA. Objevují se zprávy, že dvě největší ekonomiky světa podepíší obchodní dohodu příští měsíc.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.