Francouzské žluté vesty protestují i proti EU

Německá Tagesschau informuje, že je to už 24. týden v řadě, kdy jsou žluté vesty v ulicích. Tentokrát se k nim připojily levicové skupiny. Protestovalo se proti EU – ve Štrasburku.

Ani nové ústupky a sliby prezidenta Emmanuela Macrona nepřiměly žluté vesty, aby nešly do ulic.

Tentokráte protestovaly společně s nimi i levicové skupiny a odbory. Do protestního pochodu se dali zástupci řady levicových stran a požadovali „spravedlivé zacházení médií“.

Protest podpořila Komunistická strana Francie, Nová antikapitalistická strana a také levicová La France Insoumise (Nepokořená Francie). Jean-Luc Mélenchon, který je předsedou Nepokořené Francie, uvedl, že je to poprvé, kdy se objevila veřejná výzva tohoto typu. Z události má „velkou radost“.

Ve Štrasburku demonstrovalo asi 2000 lidí, policie opět nasadila proti demonstrantům slzný plyn, zatčeno bylo nejméně 42 lidí. Žluté vesty zvolily Štrasburk kvůli blížícím se Evropským volbám. Demonstranti přijeli i z Německa, Belgie či Itálie.

Žluté vesty jsou v ulicích od listopadu. Protestují proti reformám prezidenta Macrona. Úřady hovoří, že protestů se zúčastnilo 23 600 lidí, organizátoři uvádějí 35 000.

Macron po debatách s občany přišel s novými ústupky. Například snížení daní z příjmů nebo úlevy pro seniory s nízkými důchody. S debatami přišel Macron právě kvůli krizi ohledně žlutých vest.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.