Putin doufá, že Írán bude nadále vyvážet ropu USA navzdory

Fórum Jednoho pásu a stezky v Pekingu vedlo k řadě vyjádření významných politiků a bylo využito i k bilaterálním setkáním.

Reuters přináší výrok ruského prezidenta. Ten uvedl, že doufá, že Írán bude nadále vyvážet ropu, navzdory americkým snahám dostat export íránské ropy na nulu.

USA odstranily výjimky s platností od 1. května. Pokud budou jiné země nadále odebírat íránskou ropu, pak jim USA hrozí sankcemi. Tento krok má zničit íránské příjmy z ropy.

USA očekávají, že Saúdská Arábie a další země Perského zálivu navýší výstup tak, aby dorovnaly výpadek íránského exportu z trhu.

Putin ovšem v Pekingu uvedl, že nemá žádné informace o tom, že by se Saúdská Arábie chystala na navýšení produkce. Také řekl, že doufá, že Saúdové nebudou výpadek Íránu kompenzovat, a že v rámci formátu OPEC+ existují dohody.

Jak OPEC, tak Rusko mají dohodu o snížení těžby, která platí minimálně od června. Putin zdůraznil, že ani Saúdové, ani další partneři z OPEC Rusko neinformovali, že by se chystali navýšit těžbu. Dodal také, že netuší, jak bude reagovat energetický trh na zpřísnění sankcí vůči Íránu.

USA nadále tvrdí, že jsou v kontaktu se Saúdy a také se Spojenými arabskými emiráty, aby výpadek Íránu nevedl k prudkému nárůstu cen ropy. Analytici se ovšem obávají, že spolu se sankcemi vůči Venezuele, nebude světový trh dostatečně zásoben.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.