Pravice politickou scénu ve Španělsku neovládla

Ovšem vznik nové vlády budou podle pozorovatelů doprovázet složitá jednání.

K velkému návratu pravice ve Španělsku nedošlo. Pravicová strana Vox se sice do parlamentu dostala, ale nebude hrát první housle, komentuje výsledky voleb Marc Dugge pro ARD Tagesschau.

Krajně pravicová strana Vox získala 20 křesel. Španělsko není imunní vůči pravicovým populistům, jak se tvrdilo, ale politickou scénu neovládnou.

Pravice neuspěla, tvrdí Dugge. Lidová strana zažila debakl, přišla o polovinu hlasů. Taktika posunu strany více doprava novému šéfovi Pablo Casadovi nevyšla. Naopak, její hlasy přešly na Vox a na Ciudadanos. Tato strana se ostře postavila proti Katalánsku.

Volební účast byla značná. To možná prospělo i šéfovi socialistů Pedro Sánchezovi, který slíbil dialog se separatisty, i když v rámci ústavy.

I v Katalánsku zvítězily umírněné síly. Strana ERC požaduje nezávislost, ale je umírněná.

Sánchez nebude mít lehkou situaci. Možným partnerem jsou určitě Podemos. I tak ale bude odkázán na podporu katalánských separatistů, a to se mu moc líbit nebude.

Druhou možností je místo s Podemos uzavřít koalici s Ciudadanos. Jenže Rivera, předseda Ciudadanos, šel v kampani ostře proti Sánchezovi, takže není moc pravděpodobné, že by se hrnul do koalice se socialisty.

Bude zřejmě chvíli trvat, než bude vláda sestavena.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.