EU bude reagovat na kroky USA na Kubě

Brusel vidí žaloby za využití konfiskovaného (čtěte znárodněného) majetku na Kubě za porušení mezinárodního práva a chce se bránit.

Evropská unie podnikne kroky jako reakci na rozhodnutí USA, které umožňuje soudní spory u amerických soudů proti společnostem, které využívají na Kubě zdejší vládou konfiskované majetky. EU považuje americké rozhodnutí za porušení mezinárodního práva a vyvodí z toho odpovídající důsledky, sdělila evropská šéfdiplomatka Federica Mogheriniová ve čtvrtek.

Vláda Donalda Trumpa v dubnu aktivovala tzv. Helms-Burtonův zákon z roku 1996. Doposud ale každý americký prezident udělil z tohoto zákona výjimky, protože ten od svého vzniku vyvolával spory se spojenci. Zákon má pomoci kompenzaci u lidí, jejichž rodiny ztratily majetky a byznysy po kubánské revoluci v roce 1953.

Pokud zákon začne plně platit, očekává se celá řada soudních sporů vůči společnostem, které na Kubě podnikají – například v konfiskovaných objektech. Bude se jednat o desítky či stovky soudních sporů, které také povedou k obchodním sporům mezi zeměmi jako Francie, Španělsko a Británie na jedné straně a USA na straně druhé. Také to negativně ovlivní zahraniční investice na Kubě.

Rozhodnutí Trumpovy administrativy v této věci jen doplňuje její celkový tvrdší kurz vůči Kubě.

Ministerstvo zahraničí USA eviduje asi 6000 nároků tohoto typu v odhadované hodnotě 8 miliard dolarů. Ovšem dalších 200 tisíc nároků musí být ještě ministerstvem certifikováno. Jejich hodnota by se pak dostala na desítky miliard dolarů.

K tématu jsme už psali zde.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.