Salvini u Orbána

Matteo Salvini navštívil v rámci evropské kampaně maďarského premiéra, se kterým si nepřekvapivě notoval. I když rozdíly zde jsou.

Italský ministr vnitra se nevzdává své ideje – po evropských volbách chce vytvořit alianci radikálně pravicových sil. Strana Fidesz je prozatím členem lidové frakce v Evropském parlamentu (PP). Matteo Salvini se sešel s Viktorem Orbánem v Maďarsku a nepřekvapivě si notovali.

Je to právě Orbán, který tlačí lidovou frakci k tomu, aby spolupracovala s pravicovou aliancí, kterou dává dohromady Matteo Salvini, předseda italské Ligy. Orbán tvrdí, že takové strany Evropa potřebuje, že musí mít „čerstvé síly.“ Spolupráce bude, jen není jasné v jaké formě.

Orbán na společné tiskové konferenci zdůraznil, že je hlavní, kdo je pro migraci a kdo je proti. Z toho důvodu musí lidová frakce usilovat o spolupráci se Salvinim. Evropská aliance lidu a národů, kterou Salvini připravuje, už má slíbené členstvo – německou AfD, rakouskou FPÖ i Rassemblement National, který vede Marine Le Penová.

Fidesz je členem lidové frakce, ale nyní je jeho členství suspendováno. I CSU, která s ním měla dobré vztahy, se nyní od něj spíše distancuje. Šéfka CDU Annegrete Kramp-Karrenbauerová varovala Orbána před dalším posunem doprava. Pak už by se Fidesz nemohl vrátit k plnohodnotnému členství ve frakci. Kancléřka Angela Merkelová sdílí názor Manfreda Webera, který je tzv. Spitzenkandidat lidové frakce, že „po volbách žádná spolupráce s pravicovými stranami nebude.“

Orbán a Salvini si symbolicky vybrali společnou procházku kolem plotu, který nechal Orbán postavit v roce 2015 na hranicích se Srbskem. Oba dva se shodli na stejných postojích k migraci. Orbán řekl, že hranice Evropy se musejí bránit před invazí migrantů. A oba dva na tom i pracují, nejen mluví.

Článek Tagesschau upozorňuje, že shoda ale není tak velká, například Itálie chce rozdělování uprchlíků, protože je vzhledem ke své geografické poloze hlavní zemí příjezdu. Maďarsko naopak rozdělování uprchlíků striktně odmítá.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.