Jazzové okénko Jana Schneidera: Candy Clouds, Great Drum Solo a Hejchan hachajal šeli

Jako každou neděli na stránkách našeho časopisu je tu Jan Schneider s jeho průvodcem jazzem s další trojkou skladeb.

Velký objev, holandský saxofonista Hans Dulfer a jeho Candy Clouds. Jasná inklinace k takzvanému „spiritual jazzu“, což jest muzicírování, kde duch vane, kudy, chce, ale vane vášnivě a inspirativně a propojuje nádhernými siločárami vzácné lidi a jejich posluchače po celém světě. Zaposlouchejte se.

Jak ten vzhled klame! Bankovní úředník, řekl bych, kdyby to nebyl Joe Morello! A ten se dovedl pěkně rozvášnit (jen co ten basista už konečně přestane hrát!): Great Drum Solo. Jednou rukou zahrál více, než mnozí kdy oběma; a to, co on oběma, bylo tak rychlé, že to ani není pořádně vidět. Jasné je z jeho „body language“ jen to, že bubnování je zřejmě jedna z nejsnazších věcí na světě a že není snad ani nějak příliš namáhavé. Tož, zkuste si to sami!

Ahuva Ozeri zpívá o situaci, staré jak svět. Hledá, kde je její voják (Hejchan hachajal šeli). Nabízí zdánlivě hrubší, avšak vytříbenou jemenitskou chuť a úžasné cítění. Je právem proslulá, avšak nikoliv mezi establišmentem. Jistěže, není to nic pro vznešené krasoduchy. Velmi výrazné koření je v tom cítit, kardamom v kávě a sílu života, speciální jemenitskou kořenící směs (zvanou סחוג nebo זחוק), kterou obzvláště doporučuji, kdo ochutnal, chvíli hubu nezavřel, ale pak se vrátil a chtěl znovu: žádejte u svých dovozců koření! Ale zpět k Ahuvě Ozeri, nalézám jistou analogii v jazzu akademickém a v jazzu v podání Charlie Minguse, které je méně uhlazené, až trošku brutální – ale neskonale blíže životu. Nepostrádá přitom ale jistou noblesu a jemnost. Ale dost neumělých pokusů popsat tu zvláštní přitažlivost, kterou tato hudba pro mne má. Zkuste ochutnat sami.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.