Čínsko-americké obchodní rozhovory visí na vlásku

Noviny Asia Times píší o znepokojující situaci – Trump vyhrožoval novými cly, asijské trhy se v důsledku toho propadly.

Prezident Donald Trump je předvídatelný jen tehdy, když jde o nepředvídatelnost, píší pondělní Asia Times.

Když se ve svých tweetech pustil do Číny, vzal jako obvykle do ruky železnou palici a jal se mlátit kolem sebe. Asijské trhy se propadly.

Stačilo pár úderů do klávesnice a fundamentální ohrožení obchodní dohody bylo na světě. Americký prezident pohrozil, že zvýší cla na čínské importy ve výši 200 mld. dolarů, pokud Peking odmítne podepsat jednu konkrétní část obchodní dohody – podrobný vynucovací mechanismus.

USA dávají najevo obavy, že Čína dohodu sice podepíše, ale pak ji nebude plnit, nebude otevírat trhy a nebude omezovat nadměrné dotace, tvrdí Asia Times.

Dalším sporným tématem je ochrana práv duševního vlastnictví. Zástupci USA tvrdí, že právě vynucovací mechanismus je klíčová věc, neboť Čína nedodržuje „ducha dohod“, které podepsala, například ve Světové obchodní organizaci.

Trumpův útok přišel v situaci, kdy se čínský tým chystá do USA na „poslední a závěrečné kolo“ jednání. Ovšem Trumpova intervence nyní vše ohrozila, včetně světové ekonomiky jako takové.

Trumpova výhrůžka je vyjednávací strategií, říká čínský profesor a tvrdí, že ve většině oblastí bylo dohody dosaženo, kromě oblasti duševních práv.

Pokud jednání zcela selžou, dopady na finanční trhy budou značné. Přitom ještě v pátek se psalo, že uzavření dohody vypadá velmi slibně. Očividně se vše změnilo o víkendu, kdy si prý Trumpova administrativa uvědomila, že „má po krk prázdných slibů“.

V reakci se propadl i čínský jüan, ztratil vůči dolaru více než 1,3 %. Zpráva byla neočekávaná a investory nemile zaskočila. Čínská ekonomika v dubnu vypadala odolně, píší Asia Times, zejména s ohledem na sektor služeb.

Optimismus byl ovšem narušen Trumpem, který vzal do ruky kladivo a ořech s ním nerozlousknul, ale spíš rozmlátil. Zvyšuje se znovu riziko široké obchodní války. Trumpovy výhrůžky nemusí fungovat, Čína může odmítnout jednat s pistolí u spánku.

Očekávejte neočekávané, zakončují Asia Times.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.