Sociální sítě mají převzít odpovědnost za demokracii, říká německý prezident

Steinmeier řekl, že politické diskuze na internetu mají tendenci být toxické a kultura debaty má význam pro demokracii.

Německý prezident Frank Walter Steinmeir v pondělním projevu na streamované konferenci serveru re;publica vyzval, aby sociální sítě převzaly větší odpovědnost za demokracii. Projev zazněl pět měsíců poté, co v Německu platí nový zákon proti hate-speech NetzDG, který si vynucuje mazání urážlivých a nenávistných postů a stanovuje vysoké pokuty za nenávistný nebo nezákonný obsah na sítích. Zákon byl ale dost kritizován.

Steinmeier v projevu také volal po civilizovanější debatě na sítích s tím, že diskuze zde podle něj „mají tendenci být toxické“. Kultura politické debaty na internetu by měla být v centru zájmu všech, kteří mají starost o demokracii a její budoucnost.

Německý prezident se také přimlouvá za „demokratické regulace“ a konkrétní kroky, například transparentní pravidla pro internetovou politickou reklamu. Steinmeier řekl, že cílem současnosti by neměla být digitalizace demokracie, ale demokratizace digitálního prostoru.

V Berlíně se koná třídenní konference s celkem 400 přednáškami a diskuzemi, jejímž tématem je budoucnost médií, nových platforem a zacházení s „populistickým obsahem“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.