Turecko chce těžit u Kypru. USA a EU jsou tímto nápadem znepokojeny

Je možné, že se otevírá další oblast rozporů mezi Tureckem a jeho západními spojenci.

USA a EU vyjádřily hluboké obavy z tureckých plánů těžit v území, které si Kypr nárokuje jako svou výhradní ekonomickou zónu. Možná se tím otevírá další oblast rozporů mezi Tureckem a jeho západními spojenci.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu řekl, že „začínáme těžit“. Turecko i mezinárodně uznaná řecko-kyperská vláda si dělají nárok na ropu a plyn, které se nalézají na pobřeží ostrova. USA uvedly, že se jedná o provokativní krok, který zvyšuje napětí v regionu, turecké úřady by se měly zdržet těchto operací.

Ministerstvo zahraničí Kypru „silně odsuzuje“ turecké pokusy o těžbu v exkluzivní ekonomické zóně Kypru a považuje je za provokaci, kterou Turecko porušuje suverénní práva kyperské republiky.

S podobným znepokojením se za EU vyjádřila také Federica Mogheriniová. I ona vyzvala Turecko, aby zastavilo akce, které by mohly vést k těžbě, a aby respektovalo suverénní práva Kypru a neprovádělo žádné protizákonné akce. EU prý bude reagovat v plné solidaritě s Kyprem.

Turecké ministerstvo zahraničí na to reagovalo prohlášením, že Turecko bude na severu Kypru chránit svá práva a zájmy. Jakákoliv další eskalace vztahů mezi Tureckem a USA je nebezpečná, protože už nyní jsou velice napjaté, jednak kvůli nákupu ruského obranného zařízení, jednak kvůli vojenským operacím v Sýrii.

Cavusoglu oznámil již v únoru, že Turecko bude poblíž Kypru těžit ropu a plyn. Severní Kypr je podporován Tureckem a tvrdí, že bohatství z nerostných zdrojů u pobřeží patří i jim.

Ostrov byl rozdělen v roce 1974, mnoho akcí k zachování míru selhalo a zdroje u pobřeží mírová jednání dále komplikují.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.