USA vstupují do plynové hry ve východním Středomoří

Plány na nový plynovod East Med mají oslabit závislost Evropy na ruském zemním plynu a zároveň izolovat Turecko.

Spojené státy posilují svoji energetickou stopu ve východním Středomoří. Důvodem je Rusko a jeho vliv v této oblasti a také ambivalentnost Turecka. Ve východním Středomoří došlo v posledních letech k objevení značných rezerv zemního plynu, což má nyní politické i ekonomické dopady na dynamiku celého regionu.

ExxonMobil a Qatar Petroleum nalezly na začátku letošního roku celkem třetí největší zdroj zemního plynu na pobřeží Kypru. Rozšíří se tak aktivita kolem těžby zemního plynu, kterou tu už vykonávají Izraelci a také Egypťané.

Ve stejnou dobu z Washingtonu zaznívá stále větší podpora plynové spolupráce v trojúhelníku mezi Kyprem, Řeckem a Izraelem. USA se tak chtějí postavit rostoucímu vlivu Ruska v oblasti na jedné straně a nepřátelské reakci Turecka na objevení plynu v teritoriálních vodách Kypru, které si také Turecko nárokuje. Vedle toho také v USA a v EU vnímají někteří východní Středomoří jako energetickou alternativu Rusku. Hovoří se o možnosti plynovodovém spojení z Izraele a Egypta, přes Kypr do Řecka a do Itálie.

Proto se také v březnu ministr zahraničí USA Mike Pompeo sešel s představiteli Izraele, Řecka a Kypru a projevil jim podporu v energetických projektech a bezpečnosti. V dubnu se v americkém Senátu začal připravovat zákon, který ukončí embargo prodeje zbraní pro Kypr a umožní nové bezpečnostní partnerství mezi USA a Kyprem. Nový zákon navrhují senátoři Bob Menendez a Marcio Rubio a měl by umožnit také energetickou spolupráci mezi USA, Izraelem, Řeckem a Kyprem.

Vedle toho se připravuje zákon, který znemožní prodej amerických stíhaček F-35 Turecku do doby, než se Ankara vzdá nákupu ruského systému S-400. Jedná se o jeden z řady konfliktních bodů posledních doby, které zhoršují vztahy mezi USA a Tureckem. To se také promítá na možnosti znovusjednocení Kypru, který se dělí na tureckou a řeckou (samostatnou) část. Turecko bylo také vynecháno z plánů na plynovod ve východním Středomoří.

Vláda turecké části Kypru tvrdí, že zisky z prodeje zemního plynu z kyperských nalezišť by se měly rozdělit mezi turecké a řecké Kypřany. Ovšem něco takového řecká kyperská strana podmiňuje pokrokem ohledně znovusjednocení ostrova. Někteří pozorovatelé se obávají, že plyn povede k nárůstu napětí mezi oběma komunitami rozděleného ostrova, včetně možnosti vojenské provokace ze strany tureckých vojáků umístěných v hraniční zóně mezi tureckým severem ostrova a řeckým jihem.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.