Turecko: Nepodvolíme se americkým sankcím

Ankara se navzdory hrozbě amerických sankcí nehodlá vzdát nákupu ruského protiraketového systému S-400.

Agentura Reuters informuje, že se Turecko odmítá podvolit americkým sankcím kvůli tomu, že koupí ruský obranný systém S-400.

USA uvádějí, že tento systém není kompatibilní se zařízeními NATO a může ohrozit stíhačky F-35. USA vyhrožovaly Turecku sankcemi, pokud se Turecko rozhodne ruský systém koupit.

Turecko je přímým partnerem ve výrobě stíhaček F-35 a tvrdí, že stíhačky a ruský systém se nevylučují a že svou dohodu s Ruskem zachová. Americké obavy prý nemají opodstatnění a dodávka naplánovaná na červenec se uskuteční.

USA Turecku nabízejí svůj systém Patriot a Turecko prý tuto nabídku zvažuje.

Generální tajemník NATO se chystá do Turecka, pro tureckou zpravodajskou agenturu uvedl, že rozhodnutí ohledně zakázek přísluší jednotlivým zemím. Zároveň ovšem zdůraznil, že je potřeba, aby spojenecké armády mohly spolupracovat na společných misích.

Jens Stoltenberg také uvítal rozhovory s Tureckem a USA právě kvůli Patriotu. USA ovšem již v březnu zvažovaly, zda mohou Turecko vyloučit z výroby stíhačky F-35. Erdogan se vyjádřil, že projekt F-35 by se bez angažmá Turecka zhroutil.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.