Rusku se nedaří nalákat čínský kapitál na Dálný východ

Investiční zájem Číny o ruský Dálný východ stále neodpovídá očekáváním.

Noviny Financial Times upozorňují, že navzdory daňovým výhodám „Dálný východ“ zas tak netáhne.

Lídři Ruska a Číny mají mezi sebou skvělé vztahy, bylo uzavřeno velké množství dohod a Vladimir Putin si pochvaloval, že „kooperace mezi sousedy dosáhla bezprecedentní úrovně“. Ale stále se nedaří získat dostatek čínských investic pro Dálný východ.

Symbolem Dálného východu je samozřejmě Vladivostok. Čínské investice v Rusku sice dosáhly 140 milionů dolarů, ale navzdory řadě ekonomických zvýhodnění z nich na Dálný východ zamířila jen 2 %. Vladivostok přitom tvoří zvláštní ekonomickou zónu s daňovými a celními úlevami.

Ruský prezident připomněl, že Vladivostok měl statut svobodného přístavu již v 19. století a že je potřeba, aby právě tato oblast navázala silnější spojení s Čínou. Investice jsou ale omezovány nevýhodami regionu: žije tu jen 6 milionů lidí, není tu dostatečně kvalitní infrastruktura a kupní síla také není závratná.

Někteří analytici také uvádějí, že i když je Vladivostok sám o sobě dobrá značka, legislativa je příliš komplikovaná a brzdí větší rozmach investic. Další podotýkají, že Číňané začali Vladivostoku využívat mnohem dříve, než byl prohlášen za svobodný přístav, a že současné uspořádání je jen „bonus navíc“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.