Trump jako inovace americké bezohlednosti

Trumpovým programem není učinit Ameriku „velikou“, ale spíš oživit americkou bezohlednost.

Gideon Rachman píše, že Trump slíbil svým voličům „velikost“, místo toho ale oživuje americkou bezohlednost.

Donald Trump říká tolik neuvěřitelných věcí, že si je není možné všechny zapamatovat. Nicméně, jednu si autor vybavuje – když uvedl, že po dobytí Iráku si USA „měly tu ropu nechat“.

Dokonce ani Dick Cheney, jestřáb všech jestřábů, nikdy nevykresloval Irák jako zemi „k dobytí“. Trump tím ovšem jen ukázal, jak ve skutečnosti uvažuje. Když se tolik Američanů bojí úpadku – jak svého životního standardu, tak Ameriky jako takové, přináší jim Trump na uklidněnou znovuoživení staré verze bezohlednosti.

Stačí vzpomenout, že Trump si do Oválné pracovny pověsil portrét Andrewa Jacksona, který evokuje brutální politiku potlačení původních obyvatel Ameriky a dobývání území. Však o něm Trump také řekl, že to „byl tvrdej chlápek“.

Trump chce také působit jako „tvrďák“ a navíc rozehrává americké kulturní války. Říká tím pravicovým Američanům vzhlížejícím k Robertu Leeovi, že není třeba omlouvat se za minulost.

Jenže nejde o historickou debatu, připomíná Rachman, jde o současnost a o politiku. Je to zvláštní, ale jak Trump, tak i progresivní levice přeci jen jeden názor sdílejí – že Amerika byla postavena na brutalitě a bezohlednosti. Progresivní levice se za to stydí, kdežto Trump se k tomu hlásí a tyto hodnoty minulosti vzývá. Podle Trumpa jsou USA moc měkké, když jednají s někým jako je Rusko nebo Čína.

Ale když už tedy adoruje minulost, jak hluboko se chce vrátit? Do dob rasové segregace, nebo k otroctví? Je dosti sporné, jestli Trumpovi skutečně pomůže, když bude jeho politika tak reakcionářská. Spíš to vypadá jako recept na další domácí rozpolcení.

USA, pokud se odvrátí od liberálních hodnot, budou oslabeny i mezinárodně, varuje Rachman. Jestli se spor s Čínou týká jenom ekonomiky, pak USA mohou dost dobře prohrát – vždyť už nyní je Čína v paritě kupní síly ekonomikou větší. A co se týče zbraní – systémy Ruska jsou stejně nebezpečné jako ty americké a Čína už má větší flotilu než USA.

V jedné oblasti ovšem Rusko a Čína s USA soutěžit nemohou – to je bitva o ideje, tvrdí Rachman. Autokracie jako Rusko a Čína se musejí bát amerického modelu svobody, osobní i politické, lidských práv a vlády práva.

Americkým prezidentům se kdysi říkalo „vůdce svobodného světa“, vzpomíná Rachman. Ale copak se něco takového dá říct o Trumpovi? O Trumpovi, který očividně závidí diktátorům a pro liberální hodnoty má jen pohrdání? Tímto způsobem USA oslabují svou atraktivitu pro zahraniční partnery. Jak se říká: je to horší než zločin, je to chyba.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.