Trumpova obchodní válka verze 2.0 je asijská noční můra

Obchodní válka je Trumpovým způsobem, jak odvrátit pozornost od domácích událostí, hlavně impeachmentu. Odnese to Asie.

William Pesek se věnuje pro Asia Times tématu, které otřásá světovými trhy. Americký prezident chce odpoutat pozornost od domácích událostí, a je to Asie, kdo to odnese.

Pesek se domnívá, že Trumpova zuřivost kvůli impeachmentu, o kterém se prý hovoří po celém Washingtonu, se vybíjí na zahraničí – od Venezuely, po Írán až k Číně.

Ropné trhy jsou v šoku kvůli narážkám Johna Boltona, že ve Venezuele a v Íránu dojde k „akci“.

Asii ale více zajímá možnost uvalení cel na čínské zboží. Ještě před týdnem byl Trump celý rozzářený nad tím, že se blíží dohoda s Pekingem.

Nyní ovšem Trump vyhrožuje navýšením cel (v současnosti 10 %) na 25 %, která by dopadala na čínské zboží v hodnotě 200 mld. dolarů. A v hledáčku už prý má „zboží za dalších 325 mld. dolarů“.

Vypadá to na čirou katastrofu, která může vést ke vzniku „malstrómu“ na akciových trzích.

Pesek se ovšem domnívá, že nejde ani tak o obsah, jako spíše o to, proč vlastně Trump tweetoval. Domnívá se, že Trump je v obležení a snaží se změnit agendu. A Čína se v tomto ohledu hodí vždycky.

Proto Trump chce rozpoutat obchodní válku verze 2.0 – a také se blíží volby v roce 2020. Dalším krokem bude vyřídit si to s Japonskem. Krok třetí, ukázat celé Asii, kdo je tady pánem.

První krok už dává trhům šoky, ale čínský prezident si těžko může dovolit ustoupit pánovi Bílého domu.

Japonsko je ovšem také v těžké situaci. Premiér Šinzó Abe už rok nedělá nic jiného, než že se snaží pokračovat v bilaterálních rozhovorech tak pomalu, jak jen to jde, protože žádné bilaterální dohody nechce. Stát se členem Transpacifického partnerství byl pro Abeho náročný úkol, navíc se mu podařilo uzavřít obchodní dohodu s EU, to jsou jistě úspěchy. A Trumpův nátlak nyní pro japonskou diplomacii znamená vyvinout maximální úsilí, Abe totiž musí vyvolat dojem, že Trumpovi ustoupil, aniž by to v reálu udělal. Opozice už nyní křičí, že Abe z Trumpova objetí nic nemá.

Jeden z prvků japonské strategie zahrnuje investice do „Trumpových zemí“ jako je Kansas, Kentucky či Ohio. Ale bude to stačit? ptá se Pesek.

Když nebude, jsou ve hře cla na auta a součástky ve výši 25 %. Trump se stal magnátem v 80. letech a jeho myšlení zamrzlo v té době. V době, kdy auta byla hlavním artiklem americko-asijského obchodu, kdy si USA mohly diktovat měnové kurzy.

Trump vůbec nechápe, že japonští a jihokorejští spotřebitelé kupují auta podle kvality, a ne podle výše cla. A tím pádem má Detroit smůlu.

Uvalit cla na dovozy aut, to je ohrožení pro Japonsko, Jižní Koreu a Čínu. Platí to ovšem i pro země, které dodávají součástky jako Thajsko. Celoasijský šok by se ovšem vrátil zpět až do USA.

Je to tak nějak koncentrovaná asijská noční můra, píše Pesek. Bílý dům je v obležení, tak se pálí na Asii.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.