Brunej obhajuje trest smrti pro homosexuály

V dopise Evropskému parlamentu země vyžaduje „toleranci, respekt a pochopení“ pro zachování svých tradičních hodnot.

Brunej v dopise Evropskému parlamentu napsal o “zachování svých tradičních hodnot a rodiny”, k tomu je třeba “tolerance, respektu a pochopení” – tímto způsobem hájí Brunejský sultanát zavedení trestu smrti ukamenováním pro homosexuály, který vyvolal celosvětovou kritiku.

V dopise se uvádí, že ukamenování bude používáno jen zřídka, protože „zločin“ musí dosvědčit dva očití svědci, muži morální a zbožní. V dopisu se také vyžaduje „tolerance, respekt a pochopení“ pro to, že Brunej chce zachovat své tradiční hodnoty.

3. dubna vstoupily v sultanátu v platnost přísné tresty. Zpřísnil se i trest za krádež. Zloději musejí počítat s tím, že jim mohou být useknuty nohy nebo ruce. Důvodem je právo šaría, které v islámu určuje náboženské a právní normy.

Z dopisu vyplývá, že mezinárodní kritika sultanátu spočívá na nedorozumění, neboť kriminalizace „smilstva“ by měla zaručit nedotknutelnost rodiny a manželství.

Evropský parlament vyzval, aby zemi byla zmražena aktiva a aby byl prověřen „černý seznam hotelů“. Herec George Clooney vyzval k bojkotu hotelů, které patří sultanátu.

Sultanát se nachází na ostrově Borneo, má asi 420 000 obyvatel, z nichž dvě třetiny jsou islámského vyznání. Už delší dobu v zemi roste vliv konzervativních islámských sil. Homosexuálové a lesby jsou v zemi potlačováni dlouhodobě, před zavedením kamenování byly homosexuální vztahy trestány až deseti lety vězení.

O tomto tématu jsme čtenáře informovali zde.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.