Čína varuje, že pokud USA zavedou nová cla, provede odvetu

Čínská delegace přijela na další obchodní jednání do Washingtonu v napjaté situaci. Americký prezident znovu přilil olej do ohně dalšími cly na čínské zboží. I tak se kolaps jednání nepředpokládá.

Noviny se zaměřením na dění v Asii Asia Times shrnují napětí mezi oběma velmocemi, tj. Spojenými státy a Čínou. Trhy napjatě čekají na konkrétní informace kolem situace.

Čínský vicepremiér dorazil do USA k dramatickým obchodním jednáním. Donald Trump v neděli začal vyhrožovat, že zavede na čínské zboží nová cla a dokonce určil pátek jako den, kdy se tak stane.

Trump pak spustil kanonádu tweetů a Čína se dala slyšet, že provede odvetu, pokud USA dodatečná cla zavedou.

Robert Lighthizer, který je amerických zástupcem pro obchodu uvedl, že došlo k „erozi závazků daných Čínou.“ Reuters uvádí, že Peking odmítl závazky ke změně domácích zákonů ve všech sedmi kapitolách návrhu textu, který má snad 150 stran.

I když napětí eskaluje, i tak se investoři domnívají, že rozhovory nezkolabují.

Trump později opět tweetoval, že čínský vicepremiér jede do USA „udělat deal“, ale že je rád, že jsou uvalena cla a že to naplní „americkou pokladnu“, kdežto pro Čínu to není dobré.

Jedna z hlavních tváří demokratické strany, Nancy Pelosiová, je skeptická, že může být dosaženo obchodní dohody. Kritizovala jeho obchodní politiku, i když demokratická senátor Schumer si pochvaloval prezidentův postup s tím, aby „byl dál na Čínu tvrdý.“

Zdá se, že i politika vůči Číně se stává velkým tématem pro Demokratickou stranu.

I když panují obavy z dopadů cel na ekonomiku, Trump má širokou podporu v tom „jít proti Číně“. Na rozdíl od cel na ocel a hliník, která dopadla i na spojence, Kongres moc Trumpova cla vůči Číně nekritizuje.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.