Polští pracovníci v Amazonu požadují zdvojnásobení mezd

Odbory v polském Amazonu chtějí od firmy lepší platy, které dnes dělají něco mezi 105-110 korunami na hodinu, a lepší podmínky práce. Stávka je v přípravě, pokud jednání selžou.

Pracovníci polského Amazonu požadují zdvojnásobení mezd. Jedná se o další spor největšího maloobchodního online řetězce, informovala agentura Reuters.

Požadavky z Polska přicházejí po stávkách v Německu a Španělsku, kde pracovníci požadovali lepší pracovní podmínky a vyšší platy.

Maria Malinowska z unie pracovníků říká, že „vydělávají třikrát méně než pracovníci v Německu a pracují déle.“

Polští pracovníci chtějí hodinovou čistou mzdu alespoň 25 zlotých (což je asi 150 korun) a také pomalejší pracovní tempo, změnu systému hodnocení pracovníků a zrušení dočasných smluv, píší odbory ve svém vyjádření.

Čistých 25 zlotých za hodinu je asi 34 zlotých hrubého. Pracovníci nyní vydělávají jen 17,5-18,5 zlotých za hodinu hrubého (v korunách 105-110 korun).

Odbory dávají firmě sedm dní na to, aby byly jejich požadavky splněny, jinak začnou postupovat směrem ke stávce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.