Macron má námitky vůči výběru Junckerova nástupce

Francouzský prezident kritizoval způsob výběru kandidáta na post předsedy Evropské komise. Tvrdí, že současný postup nedává smysl.

Francouzský prezident Emmanuel Macron je opět na kolizním kurzu. Nesouhlasí s procesem, který podporuje například kancléřka Angela Merkelová, který by měl vést k výběru dalšího předsedy Evropské komise po květnových volbách do Evropského parlamentu.

Macron tvrdí, že postup, v němž jednotlivé frakce stran vybírají svého „vedoucího kandidáta“ je chybný a že takto se nástupce šéfa Evropské komise Jean-Clauda Junckera najít nedá. Macron opakuje, že je dlouhodobě proti, postup mu nedává smysl už jen proto, že lidé nevolí z panevropských stran, ale ze svých domácích stran (které se ovšem později připojí do nějaké frakce, pozn. redakce).

Macron se domnívá, že proces tzv. „Spitzenkandidat“ by se hodil tehdy, pokud by voliči měli k dispozici nadnárodní seznamy poslanců. Macron tím ovšem stojí proti řadě jiných státníků. Právě díky tomuto systému se Juncker stal předsedou Komise, neboť byl zástupce evropské lidové strany, která získala nejvíce poslanců.

Své kandidáty vybrali lidovci a také socialisté, ale jiné frakce přistupovali k procesu dosti vlažně. Macron ale není sám, kdo je proti procesu. I další politici, především pokud nejsou z mainstreamu, ho kritizují. Obávají se, že proces hledání „vedoucího kandidáta“ může zmenšit vliv předsedů vlád a také, že umenší vliv stran, které nepatří k největším frakcím.

Kancléřka Merkelová podpořila veřejně Manfreda Webera, který je „Spitzenkandidat“ pro Evropskou lidovou stranu. Není ale jasné, jak moc by za něj doopravdy bojovala.

Ilustrační foto: Autor – EU2017EE Estonian Presidency – Tallinn Digital Summit. Welcome dinner hosted by HE Donald Tusk. Handshake, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62855781

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.