Polská katolická církev ve středu volebního boje

Evropské volby v Polsku jsou spojeny s ostrou debatou o roli katolické církve ve společnosti a v politice.

Katolická církev v Polsku je kritizována kvůli obviněním ze zneužívání. Stala se proto i tématem blížících se voleb do Evropského parlamentu. Vláda se snaží církev chránit, opozice vyjadřuje pobouření.

Zástupce strany Právo a spravedlnost tvrdí, že církev je pranýřována a že každý kněz je vnímán jako pedofil.

Nejde ovšem jen o téma zneužívání. Role církve v Evropě, a také vazba mezi státem a církví, je v Polsku silné téma. Části opozice se vyslovují pro oddělení církve od státu, pak Jaroslaw Kaczynski, který ovládá Právo a spravedlnost, tvrdí, že „kdo vztáhne ruku proti církvi a chce ji zničit, ten vztahuje ruku proti Polsku“.

Debatu ještě více rozvířilo sporné zatčení, kterým se ministr vnitra nejprve chlubil. Šest homosexuálních aktivistek bylo hodiny vyslýcháno kvůli tomu, že černou Madonu z Čenstochové, která je polskou národní ikonou, zahalily do barev duhy. Byl to protest proti homofobním plakátům v kostele.

To, jak si státní moc počínala, se nutně dostalo do titulků. Opoziční politik Nitras tvrdí, že k intervenci došlo proto, že ji požadoval Kaczynski.

Filozof a katolický myslitel Kobylinski tvrdí, že starší lidé a lidé ve středním věku mají pocit, že je na ně útočeno a obávají se, že ze Západu přijde morální revoluce. Je to pro ně pocit jistoty, když jim konzervativní politik řekne, že to nepřipustí a že bude hájit tradiční hodnoty. Ale dlouhodobě, zdůrazňuje Kobylinski, to církvi uškodí, ztratí mladou generaci.

Kobylinski připouští, že rostou antiklerikální nálady, většina studentů ve městě jako Lodž do hodin náboženství nechodí. Ovšem stále platí, že 30 % katolíků chodí do kostela každou neděli. Ale u těch 70 % je odklon od církve stále větší. Kobylinski také přiznává, že je obeznámen s problematikou zneužívání a že věděl, že „toto tsunami“ přijde.

Po velmi dlouhé době se polská katolická církev rozhodla otevřít téma zneužívání a vytvořit fond pro odškodnění. Na YouTube ovšem bude vysílán dokument o zneužívání „Nikomu to neříkej“, miliony Poláků minulý rok viděli film „Klérus“.

Doposud platilo v Polsku jedno: politicky můžeš být ledaskde, ale nehraj si s církví, jinak je s tebou konec. Jediný, kdo jde hlavou přímo proti církvi, je Robert Biedroń z mladé levicové strany „Jaro“. Uvidí se, jak se prosadí v Evropských volbách. Kobylinski sám se domnívá, že otázky světonázoru budou v těchto i dalších volbách v Polsku klíčové.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.