Roste tlak na Mayovou. Konzervativci padají v průzkumech

Podle výzkumů je situace britských konzervativců slabá, což dále oslabuje premiérku Mayovou.

Výzkumy veřejného mínění ukazují, že rostou preference Farageovy Strany Brexitu, informují Financial Times.

Tlak na britskou premiérku Theresu Mayovou roste. Výzkumy veřejného mínění neukazují dobré výsledky pro vládnoucí konzervativce. Británie přitom nečekaně stojí před volbami do Evropského parlamentu, ale možná i před všeobecnými volbami.

Někteří konzervativci počítají v Evropských volbách s čirou katastrofou, protože nahoru jde Farage. Pokud Mayová neustoupí tlaku odchodu, dá se očekávat vnitřní proces vedoucí ke změně. Mayová je chápána jako břemeno, protože se jí nepodařilo protlačit brexitovou dohodu britským parlamentem. Mayová sama řekla, že odejde, ale jen když bude schválena její dohoda. Následně bylo datum Brexitu odloženo na konec října.

Jeden z kandidátů pro Financial Times prozradil, že nálada při kampani je strašná a že problém není ani politika Mayové, ani její dohoda, ale ona osobně. Je prý zásadní, aby odešla v průběhu týdne, pokud ne, pak to bude „konec konzervativní strany“.

Průzkumy se v číslech liší, ale Farageova strana Brexitu je první, labour druhá, potom následují liberálové, a pak teprve s malým ziskem konzervativci.

Eurovolby jsou důležitější, než volby lokální, ve kterých rovněž konzervativci utrpěli velké ztráty. Právě zde totiž budou hlasovat ti, pro které je Brexit absolutní prioritou. Pro určité lidi, citují FT, je to vlastně možnost vyjádřit svůj protestní hlas, jakoby „druhé referendum“.

Vlastně se tedy eurovolby, které nikdo moc nechtěl, stanou obrovským výzkumem veřejného mínění, ze kterého vzejde Brexit vítězně. Konzervativci tvrdí, že jejich voliči mají vztek, že k Brexitu zatím nedošlo.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.