Macron chce zlomit moc konzervativců

Liberálové v EP se míní spojit s francouzskou vládní stranou La République en Marche, přidá se i německá liberální FDP.

Tagesschau informuje o plánech francouzského prezidenta, který chce spolu s liberálním blokem a svou stranou vytvořit novou frakci v Evropském parlamentu. Cíl: ukončit velkou koalici mezi křesťanskými demokraty a sociálními demokraty.

Liberálové se míní spojit s francouzskou vládní stranou La République en Marche, přidá se i německá liberální FDP. Prozatímní frakce se jmenuje Liberálové a demokraté pro Evropu (Alde).

Společné prohlášení říká, že Alde a „Renaissance“ jsou po volbách odhodlány společně vytvořit novou frakci. Tato frakce bude novou politickou silou Evropského parlamentu a ukončí velkou koalici lidovců a sociálních demokratů. Zároveň preferují koalici s dalšími reformně orientovanými frakcemi.

Macron chce zkrátka zlomit moc konzervativců. Ke stranám, které se přihlásily k dohodě, patří kromě uvedené německé FDP i španělská pravicová Ciudadanos, D66 z Nizozemska, Momentum z Maďarska či rakouští Neos.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.