Napětí v Perském zálivu

Spojené arabské emiráty hlásí případy sabotáží obchodních lodí.

Napětí v Perském zálivu roste, informuje Tagesschau. Spojené arabské emiráty hlásí, že čtyři obchodní lodě se v mezinárodních vodách staly obětí sabotáže. Detaily ale nejsou známy.

Saúdská Arábie uvedla, že byly vážně poškozeny dva ropné tankery. Jeden z tankerů směřoval do Saúdské Arábie, měl natankovat ropu a pak plout do USA.

Írán požaduje k případům detailní informace, jeho zástupce uvedl, že bezpečná plavba v regionu má nejvyšší důležitost. V úvahu však bere i možnost konspirace a upozorňuje na „dobrodružné chování cizinců“, kteří chtějí ohrozit stabilitu a bezpečnost regionu.

USA vydaly nová varování pro lodní dopravu, domnívají se, že by ji mohl ohrozit právě Írán.

Obě země, jak Saúdská Arábie, tak Spojené arabské emiráty, jsou spojenci USA a zásadní nepřátelé Íránu.

Právě z tohoto pohledu vnímají arabské země ony údajné „sabotáže“. Jde o zvýšení napětí a eskalaci konfliktu, uvedl Abdul al-Sajani, generální tajemník Rady Perského zálivu.

Egypt vyjádřil solidaritu Spojeným emirátům, bude prý stát při této zemi, podobně i Bahrajn a mezinárodně uznaná vláda v Jemenu údajné sabotáže odsoudily.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.