Milion chvilek pro demokracii a několik tisíc milionů pro větší Ameriku

Milan Daniel píše o probíhajících protestech proti ministryni spravedlnosti Marie Benešové a premiéru Andreji Babišovi. Proč kšefty s americkými zbraněmi a servilní zahraniční politika protesty nevyvolávají?

Otec šestiletého těžce nemocného chlapce přešel pěšky celou republiku, aby upozornil na jeho případ a získal potřebné finanční prostředky na léčbu a rehabilitaci. Povedlo se. Stejně jako v jiných podobných případech, kdy lidé přispívají nejčastěji potřebným dětem sběrem víček od PET lahví či finančními dary v případě dobročinných koncertů a jiných akcí.

Je snad Česká republika tak chudá, že není schopna pokrýt potřebu nemocných dětí z prostředků státního rozpočtu? Není, ale její reprezentace má jiné priority.

Premiér Babiš se před pár týdny dočkal audience u amerického prezidenta Trumpa. Za společnou fotografii, na níž představily obě první dámy róby a kabelky, jež by jen samy o sobě v součtu vydaly na potřeby řady nemocných či postižených dětí, zaplatil slibem, že ČR nakoupí vrtulníky pro českou armádu právě v USA. Opatřil si tím politické krytí. Náš zákazník, náš kmán.

Je otázka, zda česká armáda nové vrtulníky skutečně potřebuje a zda nelze prodloužit životnost stávající techniky její modernizací. Z expertních srovnání (ZDEZDE) je zřejmé, že nákup amerických helikoptér, které mají srovnatelnou užitnou hodnotu jako vrtulníky jiné provenience, český stát zaplatí  zhruba dvojnásobnou cenu.

Z amerického hlediska nebude český příspěvek k velikosti Ameriky podstatný. České občany by to ale mohlo bolet. Pokud by se to ovšem nerozpustilo v rozpočtu, který je i díky médiím, hlídajícím tento druh demokracie, v daném bodě tabu. S Rusem se nemluví, na Rusa je třeba klacek, ať to stojí co to stojí. A o tom se prostě diskutovat nebude.

Spolek Milion chvilek pro demokracii organizuje již třetím týdnem protesty proti ministryni Benešové, jejíž instalaci do úřadu vnímá jako účelovou, s cílem zahrát do autu policejní obvinění premiéra Babiše. Budiž, na tom šprochu může být něco pravdy. V Babišově případu však jde o zlomek částky několika, řekněme šesti, miliard korun, jimiž si chce u Američanů zajistit krytí, které je v jejich zájmu. Kolika dětem by asi ty peníze pomohly? To ovšem, zdá se, v páně Babišově zájmu už tolik není.

Milion chvilek ale miliardy korun nezajímají, protože to už je hra jejich chápání nepřiměřená. Nebo si umíte představit, že by ten dav odhodlaných obránců demokracie vytrvale protestoval proti kšeftu s americkými zbrojaři, ergo proti servilní zahraniční politice státu? Když má na očích podobné klapky jako jeho reprezentanti?

Demonstranti při svých protestech zhusta mávají vlajkami EU, jejíž členské státy rovněž vyrábějí vrtulníky. Z jakého důvodu? Vysvětlení je dvojí: buď plédují za solidární nákup vojenské techniky v Evropě, nebo si ty hvězdy na vlajkách ve svém svatém hněvu  poněkud popletli.

Ilustrační foto: Autor – By Martin2035, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78851838

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.