Obchodní spor s Čínou ohrožuje americké zemědělce

Další eskalace obchodních sporů mezi USA a Čínou budí mezi americkými zemědělci vážné obavy. Jde mimo jiné také o sóju.

Z eskalujících sporů mezi USA a Čínou mají obavy i američtí zemědělci. Obávají se, že neprodají své sójové boby. I burza reaguje nervózně, informuje německá Tagesschau.

Hlavní téma amerických zpráv: obchodní konflikt s Čínou. A špatný den pro burzu.

Trhy jsou znepokojeny, protože Čína výhrůžky amerického prezidenta ignorovala a odvetou zavedla vlastní cla na zboží z USA. Proto tedy strach z dlouhodobého konfliktu.

Donald Trump si ovšem myslí, že spor bez problémů vyhraje. Prý „miluje“ pozici, v níž se USA nacházejí. „Trochu odvety“ neuškodí, vyjádřil se, ve srovnání s námi nám Číňané nemohou nic podstatného udělat.

Američtí zemědělci mají ovšem jiný názor. Měli pochopení, když Trump útočil na čínské obchodní praktiky. Teď jsou ale pole Středozápadu plná sóji, která by měla směřovat do Číny. Předseda svazu pěstitelů sóji z Iowy si stěžuje, že nálada mezi zemědělci je čím dál horší. S trpělivostí jsou u konce a s financemi skoro také. Další zemědělec z Illionois pro CNN uvedl, že „prezident si hraje svoje hry s Čínou a my zemědělci trpíme. Divím se, proč se nebouří více zemědělců ze středozápadu.“

Zemědělci jsou velice důležitá voličská skupina. Většina z nich podpořila Trumpa. Proto také Trump oznámil odškodnění, peníze na ně půjdou právě z cel za čínské výrobky. Čínská odvetná opatření totiž směřují právě proti zemědělským výrobkům.

Jenže ekonomové upozorňují, že to není jen Čína, kdo zaplatí ta vyšší cla, ale i američtí spotřebitelé ve formě vyšších cen. Dokonce i Trumpův ekonomický poradce Larry Kudlow musel připustit, že v případě delšího konfliktu ponesou ztráty „obě dvě strany“.

Trump se jako obvykle chová nevypočitatelně. Prý se ještě nerozhodl, jestli uvalí cla na všechny čínské produkty, nebo jestli se spíš sejde s čínským prezidentem na konci června při příležitostí summitu G20 v Japonsku.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.