Trump chválí Orbána

Přijetí maďarského premiéra v Bílém domě vyvolalo v americkém Kongresu vlnu kritiky.

Maďarský premiér byl na návštěvě v Bílém domě. Návštěva krajně pravicového premiéra vyvolává v Kongresu obavy, píší Financial Times

Donald Trump pochválil Orbána za „vynikající práci“. Uvedl také, že maďarský premiér je „respektován“ po celé Evropě a řekl, že Viktor Orbán je tak trošku jako on sám, malinko kontroverzní, ale to je prý dobře.

Setkání vyvolalo znepokojení mezi členy Kongresu, jak demokraty, tak republikány. Ukazuje se tím prý Trumpova slabost pro nedemokratické lídry. Senátor Rubio upozornil, že Budapešť má intenzivní vztahy s Moskvou a že v Maďarsku to jde s demokracií „s kopce“.

Americká administrativa nicméně říká, že setkání s Orbánem zapadá do americké politiky v regionu střední Evropy, kde dává najevo, že je připravena čelit vlivu Ruska a Číny. Hovořilo se prý také o bezpečnosti a energetice.

Jenže jsou tu i méně příjemné oblasti. Mike Pompeo už v Maďarsku byl a velice obšírně se věnoval tématu Huawei – firma má totiž v Maďarsku obří logistické centrum a vláda za ní stojí. K dalším sporným bodům patří Středoevropská univerzita, která je přímo spojena se Sorosem. USA se také nelíbí, že by v Maďarsku měla být základna Mezinárodní investiční banky, která byla založena za studené války a USA ji vnímají jako záložnu pro ruské agenty. Maďarsko navíc vrátilo dva obchodníky se zbraněmi do Ruska, přestože o ně žádaly i USA.

Na Trumpův obrat ve vztahu k Maďarsku je ovšem možno dívat se i tak, že jde o „korekci“ dřívější Obamovy politiky – není vhodné nechávat Maďarsko stranou. Analytici ovšem varují, že pro Orbána je návštěva v Bílém domě záležitostí především domácí politiky a podpory. Proto FT také uvádějí názor, že je to „strašné“, protože tím Trump dává najevo, že Orbánův režim má souhlas Bílého domu.

Trump kritizuje Německo a Francii, ale nemá problém s Orbánem – protože jsou si podobní.

V Maďarsku byla návštěva přivítána, je prý jasné, že Orbán bude setkání s Trumpem na domácí scéně plně využívat. Provládní média nadšeně referují o podrobnostech, ukazují, že jde o velkou věc, že Maďarsko je důležité a že Orbán je Trumpův dobrý spojenec.

FT končí tím, že Orbánova návštěva může být povzbuzením pro další politiky v Evropě, kteří jsou podobného založení.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.