Rakouský kancléř: Použijme v Evropě australský uprchlický model

Kurz řekl, že pro migraci do Evropy je nutné mít jasná pravidla podle australského příkladu.

Kancléř Sebastian Kurz se chlubí, že to, co navrhoval, také prosadil, informuje rakouský Kurier.

Kurz pro řecký zpravodajský portál vysvětloval, že když se dnes někdo dostane na řecký ostrov, není automaticky přemístěn na pevninu. Je zadržen na ostrově tak, jak to předjímá dohoda mezi EU a Tureckem. „Je vidět snaha poslat tyto lidi zpět do země původu nebo do Turecka, takže se realizuje to, co jsem já navrhoval“, říká Kurz.

V rozhovoru ovšem Kurz nešetřil kritikou jak vůči Řecku, tak vůči Itálii. Obě země posílaly uprchlíky do střední Evropy, a to s pomocí Bruselu, uvedl rakouský kancléř.

Kurz také předjímá, že Itálie se může stát dalším Řeckem, a neodpustil si ani kritiku vůči řeckému premiérovi  Alexisovi Tsiprasovi. Uvedl, že v EU musí státy nést důsledky své politiky, je potřeba dodržovat pravidla. Plédoval za „jasná pravidla hry a jasné sankce“.

Když se státy zadluží a ohrožují tak euro, když nezastaví ilegální migranty a neregistrují je, ale prostě je pošlou do střední Evropy, když země zpochybňují demokracii a právní stát – pak Kurz požaduje automatický postup, ne prostor pro rozhodování Komise, ale prostě pravidla. Pokud budou porušována, mají hned následovat sankce.

Dnes žádný automatický postup nemáme, stěžuje si Kurz.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.