Trump prý odloží rozhodnutí o clech na automobily z dovozu

Rozhodnutí má být odloženo o 6 měsíců vzhledem k probíhajícím jednáním mezi USA, EU a Japonskem.

Podle informací od tří představitelů Bílého domu odloží prezident Donald Trump rozhodnutí o uvalení cel na dovezené automobily a součástky pro auta. Formálně by to mělo být oznámeno v sobotu. Mluvčí Bílého domu informaci odmítl komentovat.

Informace, které agentura Reuters uvedla minulý týden, se týkaly Trumpova rozhodnutí odložit cla vzhledem k probíhajícím jednáním s EU a Japonskem o obchodu. Výrobci aut, například firmy General Motors Co, Volkswagen, Toyota a další, varovali, že cla ve výši až 25 % je velmi poškodí. Cla ve výši 25 % by značně zvýšila cenu automobilů prodávaných na americkém trhu. V Bílém domě proběhlo v posledních dnech několik jednání o tomto tématu a výsledkem bylo podle všeho odložení rozhodnutí o nových clech.

Ministerstvo obchodu USA předložilo Bílému domu zprávu na základě článku 232 národní bezpečnosti, která měla vyšetřit, zda dovozy ohrozí bezpečnost USA prostřednictvím oslabení postavení amerických výrobců aut a jejich možnosti investovat do moderních technologií. Výsledek, který zpráva předložila, není ale znám.

Zavedení cel na dovezené automobily čelí v Kongresu velké politické opozici.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.